Ruské velvyslanectví v ČR odsoudilo karikaturu Putina na liberecké radnici

Ruská strana ostře reaguje na vyvěšení karikatury prezidenta Vladimira Putina na liberecké radnici. Se souhlasem magistrátu ji tam vyvěsilo občanské sdružení Dekomunizace. Ruská ambasáda ve svém prohlášení ale píše, že akci vnímá jako urážku. V textu také uvádí, že ukvapené soudy jsou špatným základem budování vztahů mezi Ruskem a Českou republikou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plachta s diktátorskou podobou Putina na radnici v Liberci | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

„Nás samozřejmě mrzí, že reakce Ruska je až takhle možná nepřiměřená. Přece jenom je to o výměně názorů, je to postoj občanské společnosti. Není to dílem radnice. Proto nás to do jisté míry mrzí a překvapuje,“ řekl první náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům).

Obří plakát se sochou ruské hlavy státu s přimalovaným hitlerovským knírkem a na hrudi mimo jiné i s hákovým křížem pověsilo na radnici občanské sdružení Dekomunizace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl první náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc

„V Liberci je dobrým zvykem umožnit občanské společnosti různé bannery na radnici dávat. Není to nic proti ničemu. A musím říci, že dáváme prostor k tomu, aby oni mohli svobodně vyjádřit svůj názor,“ vysvětlil Šolc důvody povolení vyvěšení karikatury Putina na radnici.

„Liberec si s totalitním režimem užil své. A je velmi signifikantní, že to viselo nad pomníkem padlých a desítek raněných při srpnové okupaci 68. Takže si myslím, že to na místě bylo,“ dodal.

Šolc zároveň zdůraznil, že liberecká radnice obřím plakátem Putina nevyjadřuje své politické přesvědčení a názory. „Byla to akce občanského hnutí, ale jednomyslně vyjádřeno vedením města bylo, že jsme umožnili transparent na radnici instalovat. Nebylo to však oficiálním aktem radnice,“ vysvětlil.

Účelem radnice není podle náměstka primátorky nikoho urážet, ale dát obyvatelům prostor pro vyjádření jejich obav. „A skutečně liberečtí občané, aspoň někteří z nich, mají obavu z toho, jak vývoj na Ukrajině, na Krymu může dopadnout. Dneska je to Krym, zítra to může být východní Ukrajina a pozítří to bude celé Pobaltí,“ uvedl.

Šolc potvrdil, že anonymové kvůli plakátu vyhrožují primátorce Martině Rosenbergové (ČSSD). „Jí i nám některým ostatním je vyhrožováno, ale nemyslím si, že by došlo k nějakým činům, protože jde o absurdní výhrůžky,“ dodal.

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme