EK se při šetření privatizace OKD nespoléhala jen na informace od Česka

Evropská komise prováděla vlastní šetření privatizace OKD a nespoléhala se jen na informace od Česka. Radiožurnálu to potvrdil vysoce postavený zdroj. Mladá fronta Dnes napsala, že Česko do Bruselu ohledně prodeje státního podílu OKD předložilo nepravdivé argumenty. Zdroj ale Radiožurnálu řekl, že komise si informace od všech účastníků sporu ověřovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Magdaléna Trusinová

Jak komise potvrdila Radiožurnálu, Česko prodalo podíl v OKD za tržní cenu. Prodejem tedy státu nevznikla škoda. Komise to konstatovala už ve svém šetření z roku 2011.

Informace od zdrojů Radiožurnálu automaticky neznamenají, že komise musela znát všechny podstatné skutečnosti. Potvrzují ale, že se Brusel nespoléhal jen na argumenty státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu privatizace OKD mluvili na Radiožurnálu europoslanec za ODS Hynek Fajmon a redaktorka časopisu Respekt Jana Klímová

Pokud by chtěl někdo rozhodnutí komise napadnout, musel by předložit nová fakta, která nebyla dřív známá, a prokázat, že utrpěl ztrátu.

Brusel tak reaguje na dnešní požadavek europoslance za ODS Hynka Fajmona, podle kterého by se měla komise prodejem státního podílu v OKD znovu zabývat.

Právě Fajmon totiž tvrdí, že dříve pracovala s nevhodnými podklady. Kvůli tomu ji interpeluje, na což musí komise reagovat do šesti týdnů. Podle europoslance má odpovědět na otázky, jestli prodej nebyl pod cenou nebo jestli nedošlo k nedovolené státní pomoci.

Česko podle EK prodalo akcie firmy OKD za tržní cenu a nikoli příliš levně

Číst článek

„Ptám se jí na její názor z toho důvodu, že se v médiích objevily nové skutečnosti, které dosud nebyly veřejně známy, a to konkrétně v tom, že údajně 20 dceřiných společností firmy nebylo vůbec oceněno a nebylo součástí kupní ceny,“ řekl Fajmon.

Komise ale tvrdí, že na úplně všechny Fajmonovy otázky už opakovaně odpověděla.

Hynek Fajmon, | Foto: Šárka Ševčíková

Proti je i ministerstvo financí

Podobný názor jako Hynek Fajmon má i ministerstvo financí. Se stanoviskem komise nesouhlasí - prý není aktuální.

„Jedná se o všeobecně známé stanovisko z roku 2011. Navíc Evropská komise tehdy nijak nepřezkoumávala informace, které jako reakci k otázce privatizace OKD obdržela od České republiky.“

„Později zjištěné skutečnosti totiž ukazují, že tyto informace byly zavádějící, či dokonce nepravdivé,“ uvedl ředitel odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí Marek Zeman.

OKD, a.s. - základní údaje o těžbě a počtu zaměstnanců | Foto: ČTK

Ondřej Houska, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme