Dominantou naučné stezky v Novém Městě na Moravě jsou tři kamenné kříže

V Novém Městě na Moravě dnes zahajují letní turistickou sezonu otevřením nové naučné stezky. Jmenuje se Tři kříže a otevření předcházelo hodně práce. Tři dávné dřevěné kříže, které byly časem vyměněny za kamenné, už nejsou zarostlé a hrdě ční nad městem, kterému se podle pověsti v minulosti vyhnul mor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled z vrchu Kaplisko na Nové Město na Moravě | Foto: Irena Šarounová

„Byl jsem tady nedávno, když to ještě bylo zalesněné a působilo to ponurým dojmem. Když je teď ten kopec odkrytý, je to pro turismus super věc,“ myslí si turista.

Dva a půl kilometru dlouhá stezka nabízí pět zastávek. Jsou to Svatojánka, Brněnka, Tři kříže, Trnka-Křivka-Němec a Horní Dvůr.

Začátek trasy je na Jánské ulici u hostince a dál se jde po Brněnské ulici na kopec ke Třem křížům, odkud je hezký výhled na panorama města. Cesta pokračuje k soustavě mnichovských rybníků s jedinečnou flórou a faunou a přes Horní Dvůr zpátky na začátek.

Postupně by se její délka měla protáhnout na dvojnásobek. Cestou je k vidění i zajímavý evangelický hřbitov.

„Jsou tam pochovány i známé osobnosti. Je to například novoměstský rodák a sochař Vincenc Makovský nebo autor Malého Bobše Josef Pleva,“ doplňuje vedoucí Horáckého muzea Jitka Svojanovská.

Tři kříže, podle nichž nese stezka název, připomínají, že se Novému Městu v roce 1832 vyhnul mor. Ačkoli se nemoc dostala až k hradbám, do města nepronikla.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme