Česko 0:0 USA

Eurovolby v Británii vyhrála populistická strana UKIP Nigela Farage

Euroskeptická Strana pro nezávislost Spojeného království míří k vítězství v eurovolbách ve Velké Británii. Formace populisty Nigela Farage získala podle průběžných výsledků 23 mandátů. Ve volbách naopak propadli liberální demokraté. Místo dosavadních 11 europoslanců budou mít jednoho, nanejvýš dva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr britské populistické strany UKIP Nigel Farage | Zdroj: Reuters

„Jeden stranický předseda v Británii možná bude muset skončit, jiný dost možná úplně přehodnotí postoj ohledně slibu vypsat referendum o vystoupení z EU po příštích parlamentních volbách.“

„A premiér Cameron asi uslyší hlasité volání vlastní strany přitvrdit při jednáních s Evropskou unií," shrnuje dopady eurovoleb Nigel Farage.

Jeho strana UKIP šokovala nejen celkovým volebním výsledkem, ale taky tím, že coby silně anglická formace dokázala získat mandát ve Skotsku.

„Myslím, že nejen v téhle zemi, ale napříč Evropou existuje hluboká deziluze a nespokojenost ohledně směřování EU a tyhle volby to ukázaly," prohlásil šéf britské diplomacie, konzervativec William Hague. Ten ale zdůraznil, že parlamentní volby příští rok budou o „něčem jiném."

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme