Volby na Ukrajině vyhrál podle prvních odhadů už v 1. kole Petro Porošenko
Ukrajinský podnikatel a politik Petro Porošenko se prohlásil za vítěze prezidentských voleb. První odhady mu dávají 56 procent hlasů. Na druhém místě se podle nich umístila expremiérka Julija Tymošenková s necelými 13 procenty. Voliči měli o hlasování velký zájem, ale v Doněcké a Luhanské oblasti na východě země zůstala většina volebních místností zavřená kvůli hrozbám separatistů.
Petro Porošenko poblahopřál spoluobčanům k úspěšným prezidentským volbám, poděkoval voličům a označil se za novou hlavu státu.
„Volby skončily v prvním kole a země má nového prezidenta,“ prohlásil oligarcha na tiskové konferenci v Kyjevě bezprostředně po oznámení neoficiálních odhadů výsledků. Porošenko podle nich získal nadpoloviční většinu hlasů a vyhrál hned v prvním kole.
Podrobnosti o prezidentských volbách na Ukrajině připravil zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín
„Všechny průzkumy ukazují, že volby v prvním kole skončily a země má nového prezidenta,“ řekl Porošenko v centrálním štábu své volební kampaně. Většina Ukrajinců mu prý dala mandát k tomu, aby pokračoval v integraci s Evropou.
Za svůj hlavní cíl ale předpokládaný vítěz voleb označil ukončení „chaosu a války“ vyvolané proruskými povstalci na východě země. S tímto cílem se prý do východoukrajinských regionů vypraví.
Svoji prohru už uznala expremiérka Julia Tymošenková, která ale slíbila, že bude s vládou spolupracovat na cestě Ukrajiny do Evropské unie.
OBSE zatím hodnotí ukrajinské volby kladně, navzdory situaci na východě země
Číst článek
Rezolutně Porošenko komentoval situaci na Krymu, který v březnu po vojenské intervenci anektovalo Rusko. Referendum, které anexi předcházelo, Porošenko jako prezident prý nikdy neuzná, stejně jako ruskou okupaci tohoto území.
Volby na východě země provázely násilnosti
Proruští ozbrojenci zmařili volby v celkem 23 městech Doněcké oblasti včetně sídelního města celé oblasti Doněcku.
Podle průzkumu výboru voličů se voleb v celé oblasti zúčastnilo pouhých 13 procent voličů, a to především na jihu a ve městě Mariupolu. Na řadě míst došlo k násilnostem, ke střetům s oběťmi na životech a se zraněnými, především v Luhanské oblasti.
„My samozřejmě v žádném případě nemáme nic společného s prezidentskými volbami v jiných republikách a nemusíme nic uznávat,“ prohlásil premiér samozvané Luhanské lidové republiky Vasilij Nikitin.
„Luhansk bude i nadále žít tak, jak žil a budeme se mít čím dál tím lépe. Tedy doufám, protože jsem optimista. Budeme chránit naši republiku a společně vyhrajeme,“ dodal.
Proruští povstalci v Doněcku a Luhansku prakticky zablokovali prezidentské volby
Číst článek
V Makajevce nedaleko Doněcku proruští aktivisté spálili všechny hlasovací lístky z Doněcku a polovinu z celé Doněcké oblasti.
V Praze byl o ukrajinské volby velký zájem
O prezidentské volby měli obrovský zájem i Ukrajinci žijící v Česku. Na konzulátech v Praze a v Brně se zavřely volební místnosti ve 20 hodin.
Ulice před pražskou ambasádou byla ještě několik minut před zavřením volební místnosti zaplněná lidmi. Když ambasáda přestala asi ve čtvrt na osm dovnitř vpouštět hlasující, zavládla mírná nervozita.
Někteří lidé odcházeli nespokojení, protože volbu nestihli. Policie těsně před koncem posílila hlídky, všechno se ale obešlo bez větších incidentů.