Hejtman Hašek čelí podezření ze střetu zájmů. Dluží muži, který v kraji podniká

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek z ČSSD stále nesplatil půjčku 750 tisíc korun. Vyplývá to z jeho aktuálního majetkového přiznání, které podal sněmovně. Právě kvůli půjčce z roku 2010 čelí Hašek podezření ze střetu zájmů. Dluží totiž starostovi Újezdu u Brna Janu Hradilovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Hašek | Foto: Filip Jandourek

Starosta spoluvlastní soukromou zdravotnickou laboratoř, která dodává služby i pro nemocnice, které kraj zřizuje. Opoziční politici kritizují, že Hašek ani po čtyřech letech peníze nesplatil.

„Tento střet zájmů lze určitě definovat jako vážnější. Někdy se nějaké spolupráci nemůžete vyhnout, jste-li hejtmanem Jihomoravského kraje. Je tam nějaké omezené množství firem, musíte s nimi mluvit, musíte s nimi spolupracovat. Tohle z mého pohledu střet zájmů je,“ říká šéfka mandátového a imunitního výboru sněmovny Miroslava Němcová z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ sleduje Jaroslav Gavenda

Sám Hašek střet zájmů odmítá. Radiožurnálu v SMS zprávě napsal, že půjčku uvádí ve svých majetkových přiznáních a že o smlouvách pro firmy Jana Hradila nikdy nerozhodoval. Dodal, že dlužnou částku uhradí do konce letošního roku.

Hradil se o tom, jak a kdy mu má Hašek peníze vrátit, bavit nechce. „Já jsem se opravdu před třemi lety vyjádřil a od té doby se skutečně nic nezměnilo.“

"Stačilo, aby hejtman například hlasoval na zasedání orgánu kraje v konkrétní věci týkající se pana Hradila či jeho společnosti, aniž by předem ohlásil svůj osobní poměr projednávané věci. Pak by se dopustil střetu zájmů. Zákon by také porušil ve chvíli, kdy by ji neuvedl ve svém oznámení o příjmech a závazcích," upozornil na podzim 2012 pro iDnes Petr Leyer z protikorupční organizace Transparency International.

Poslanec v majetkovém přiznání uvádí údaje o podnikání, spolupodílnictví, činnosti v dozorčích a jiných radách společností, všechny pracovní poměry, nabyté nemovitosti, movité věci v hodnotě větší než půl milionu korun. Totéž platí pro cenné papíry a podíly ve společnosti od 50 tisíc korun. Zapisuje rovněž příjmy, dary a dluhy

Pokud Hašek vše přiznal podle pravdy, je jeho přiznání v pořádku. Sankce by hrozila v případě, že by něco zatajil, a to maximálně 50 tisíc korun. To vadí právě například Transparency International. Ta by si představovala ještě přísnější pravidla, která by přísněji postihovala lidi ve střetu zájmů.

„Celý systém by měl být doplněn tím, co je v současné době diskutováno – prokazování nabytí majetku a vyvozování sankcí v případě, že nabytý majetek je v rozporu s tím, co bylo možné legálně nabýt,“ vysvětluje její projektový manažer Radim Bureš.

V minulosti uvedl neúplné údaje například dřívější ministr kultury Jiří Besser, který zapomněl na to, že se stal majitelem bytu za více než čtyři miliony korun na Floridě.

Svá majetková přiznání musí vrcholní politici a další veřejní činitelé odevzdat do konce června.

Martin Karlík, Jaroslav Gavenda, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme