Francouzská vláda odmítá udělit azyl Snowdenovi, na jeho podporu vzniká petice

Bývalý konzultant americké Národní bezpečnostní agentury Edward Snowden, který vyzradil řadu citlivých informací a na kterého americká vláda vydala zatykač, by mohl získat politický azyl ve Francii. Vláda v Paříži sice Snowdenovi azyl odmítá udělit, týdeník l´Express ale na jeho podporu organizuje petici adresovanou přímo prezidentu Francoisi Hollandovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry vyzval Edwarda Snowdena obviněného ze špionáže k návratu do vlasti, kde má čelit spravedlnosti.

Americký ministr zahraničí John Kerry vyzval Edwarda Snowdena obviněného ze špionáže k návratu do vlasti, kde má čelit spravedlnosti. | Zdroj: ČTK

Petici na podporu Edwarda Snowdena podepsalo zatím 700 lidí, mezi nimi i řada známých osobností včetně bývalého ministra zahraničí Bernarda Kouchnera.

Snowdenovi vyprší ruské vízum v srpnu, sám údajně požádal o politický azyl asi v 21 zemích včetně Francie. Vláda v Paříži mu ale odmítá azyl udělit. Potvrdili to ministr vnitra Bernard Cazeneueve a také prezident Francois Hollande.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji Francie k žádosti Edwarda Snowdena o politický azyl informoval z Paříže zpravodaj Jan Šmíd

Francie má se Spojenými státy dohodu, na jejímž základě by osoby hledané americkou justicí měla vydat do USA. Přestože se v minulosti objevily případy, kdy Francouzi bez ohledu na žádost americké justice hledanou osobu nevydali, v případě Edwarda Snowdena je to podle komentátorů nepravděpodobné.

Existuje ale i možnost, že by Američan mohl dostat azyl bez ohledu na postoj francouzské vlády. Současný premiér francouzské vlády Manuel Valls prohlásil, že sice není nakloněn vyhovět žádosti Snowdena o politický azyl, příležitost rozhodnout mohou ale podle něj dostat i další francouzské orgány.

Američan by se mohl obrátit například na francouzský nejvyšší soud, který by mohl jeho žádost projednat a mohl by rozhodnout o azylu bez ohledu na postoj francouzské vlády.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme