Summit EU začal v Yprech vzpomínkou na mrtvé z 1. světové války

Lídři evropských zemí si v Yprech připomněli 100 výročí vypuknutí první světové války. Česko na vzpomínce v belgických Yprech zastupuje premiér Bohuslav Sobotka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová při příjezdu do Yper | Zdroj: Reuters

Premiéři nebo prezidenti zemí Evropské unie se tam sešli téměř přesně 100 let od atentátu na následníka rakousko-uherského trůnu, který se stal záminkou pro vyhlášení první světové války.

Tradiční tóny večerky v Yprech připomněly miliony lidí, kteří během první světové války zahynuli. U samotných Yper padlo zhruba 400 tisíc vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Summit EU, který začal v Yprech, sleduje zpravodaj Ondřej Houska

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky je dnes Evropská unie zárukou toho, že se válka v Evropě už nebude opakovat.

„Je to instituce, která je schopná dlouhodobě udržovat mír na našem kontinentu. A jsem rád, že tomu Česká republika jako členská země může také pomáhat.“

V Yprech poprvé německá armáda použila bojový otravný plyn na bázi chlóru, neblaze proslulý yperit. U Meninovy brány se od roku 1928 troubí večerka na památku obětí prvního celosvětového konfliktu.

Z důvodů piety také lídři pro dnešní den vypustili diskusi o volbě nového šéfa Evropské komisi. Britský premiér David Cameron odmítá favorita ostatních, Jeana-Clauda Junckera, bývalého lucemburského premiéra.

Debata se proto dá očekávat zítra v Bruselu. Lídři se mají také bavit o posíleni evropské energetické bezpečnosti. S největší pravděpodobností podpoří návrhy Evropské komise o dalším propojování členských zemí i o budování nových zásobníků.

Památník obětí I. světové války v Yprech | Foto: Reuters

Zvětšit mapu

Ondřej Houska, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme