Spory na ministerstvu spravedlnosti bude řešit premiér i ústavněprávní výbor

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se znovu vloží do řešení sporů na ministerstvu spravedlnosti. Už před časem si zval ministryni za hnutí ANO Helenu Válkovou a někdejší první náměstkyni Hanu Marvanovou, které se spolu přely. Teď je zase Válková ve sporu s náměstkem Pavlem Šternem. Podle Sobotky to vládě přináší negativní publicitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronický náramek

Elektronický náramek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Myslím si, že tyto veřejné hádky přináší vládě jenom zbytečnou negativní publicitu, která vláda skutečně nemá zapotřebí. Nepochybně tyto veřejné spory také zpomalují práce na ministerstvu spravedlnosti a nevytváří dobré podmínky pro jeho fungování," prohlásil Sobotka.

Premiér bude chtít s ministryní Válkovou mluvit ještě dnes. Chce se sejít také se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Ten podle nejnovějších informací jednal s ministryní Válkovou po poledni na Pražském hradě, kde se Válková účastní jmenování nových soudců. Dá se předpokládat, že při té příležitosti s ní bude mluvit i prezident Miloš Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporech na ministerstvu spravedlnosti mluvila redaktorka Jana Čermáková

Sobotka také řekl, že s Válkovou a Babišem se sejde odpoledne ve sněmovně v rámci pokračující červnové schůze.

Spory ve vedení resortu spravedlnosti bude řešit i ústavněprávní výbor sněmovny. Navrhne to jeho člen a poslanec ČSSD Jan Chvojka, který Českému rozhlasu řekl, že to nejspíš bude jednání mimořádné. Výbor si nejspíš pozve ministryni i náměstka.

„Takto se politika nedá dělat, na ministerstvu spravedlnosti by se mělo pracovat a ne se hádat s první náměstkyní nebo s druhým náměstkem,“ řekl Chvojka.

Spor mezi ministryní Válkovou a jejím náměstkem vznikl kvůli výběrovému řízení na elektronické náramky pro lidi odsouzené k domácímu vězení. Ministryně ho kvůli pochybnostem o transparentnosti zastavila. Když se o tendr zajímala, odmítl jí náměstek Štern dát bližší informace a šel na protikorupční policii.

„Tam byl závazek Probační a mediační služby vůči dodavatelům, že se cenové nabídky nedostanou do žádných dalších rukou, pouze v rámci fungující pracovní skupiny," tvrdí Štern.

Válková zastavila tendr na elektronické náramky, pochybuje o jeho transparentnosti

Číst článek

Ministryně si ale myslí, že jako nejvyšší úředník v resortu má mít k podrobnostem přístup: „Budu chtít vidět tu smlouvu, kterou uzavřela a proč jí uzavřela Probační a mediační služba tak, že je tam tak přísná důvěrnost informací, že ani ministr, který je odpovědný, se nemůže seznámit s konkrétními údaji.“

Válková zvažuje, že náměstka Šterna odvolá. Podle ČSSD by to ale znamenalo porušení koaličních dohod.

Výběrové řízení na náramky pro vězně se vypisovalo i rušilo opakovaně. Zrušil ho už někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil i Pavel Blažek z ODS. Podle Blažka proto, že po amnestii vlastně nebylo pro koho náramky chystat. Vedl ho k tomu ale i druhý důvod, o kterém prý doteď příliš nemluvil:

„Tam probíhaly obrovské spory mezi tehdejším šéfem Probační a mediační služby panem Šternem, což je dnes náměstek a tehdejším náměstkem Volákem. Já jsem tehdy řekl, že buď přijdou s jednou koncepcí, nebo to výběrové řízení nemá smysl. Oni nebyli schopni se dohodnout. Rád bych zdůraznil, že to tu bylo spíše proto, že pan Štern se choval: Nebude-li po mém, nebude nic.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu mluvil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier

Třetí koaliční strana, KDU-ČSL, nechce spory na ministerstvu spravedlnosti příliš komentovat. Šéf strany Pavel Bělobrádek si myslí, že odpovědnost je na ministryni a koaliční partneři si to musí vyřešit sami.

Náramky by umožnily posílat lidi do domácího vězení. Místa ve věznicích by se tak ušetřila. Po loňské novoroční amnestii ale nyní ještě nejsou všechny cely plné. Celorepublikově jsou zaplněné z 82 procent. Místa se ale postupně zaplňují, takže opět bude problém s plnými věznicemi. Každý měsíc totiž přibývá 100 vězňů.

„Elektronický monitorovací systém by vězeňské službě ulehčil. Je to moderní prostředek trestní politiky. Předpokládáme, že se nakonec podaří najít způsob, jak tendr provést transparentně tak, aby kolem něho nevznikaly žádné pochybnosti,“ říká Robert Káčer z ředitelství Vězeňské služby ČR.

Zároveň si ale nemyslí, že by se domácí vězení udělovalo moc často, aby se tak řešil problém s přeplněnými věznicemi.

Za nedbalostní trestné činy

Náramky by mohli například nosit lidé odsouzení za nedbalostní trestné činy, třeba za dopravní nehody. “Systém je hodně zatěžován ukládáním krátkodobých trestů. Přijmout člověka k výkonu trestu pouze na několik týdnů nebo měsíců není zrovna efektivní způsob využívání trestní politiky,“ dodává Káčer.

Náramků by mělo být 800. Věznice Mírov má například kapacitu 374 míst, Valdice 1097 a Světlá nad Sázavou 740.

Ministryně Válková se chtěla dozvědět víc o celém tendru na elektronické náramky, mimo jiné se zajímala o ceny. Její náměstek pro vězeňství Pavel Štern jí ale odmítl tyto informace sdělit. Válková si je proto začala zjišťovat jinde, a to u Probační a mediační služby. To se Šternovi nelíbilo a tak celý případ nahlásil na protikorupční policii. Sama Válková nechápe, co je ve smlouvě tak tajné, že o tom jako šéfka resortu nesmí vědět.

Elektronické náramky pro vězně se úřady pokoušejí zavést pět let | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková, Michaela Vydrová, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme