V Lounech převážejí přes Ohři dobrovolníci. Každý den a zdarma

Uzavření lávky přes Ohři v Lounech znemožnilo obyvatelům sídliště nejkratší možnou cestou dojít do Masarykových sadů, místa, kam chodí lounští sportovat i odpočívat. Po břehu řeky musí ujít několik set metrů k nejbližšímu mostu. Dobrovolníci v Lounech se proto rozhodli převážet zájemce na pramici. Zdarma a každý den. O službu je velký zájem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iniciátorem nové služby je Jan Žalud

Iniciátorem nové služby je Jan Žalud | Foto: Jan Beneš | Zdroj: Český rozhlas

„Super zážitek je to, hlavně tady je hřiště na druhé straně. Takže paráda, že konečně můžeme na hřiště a nemusíme to takovou dálku obcházet,“ libuje si při výstupu z pramice žena.

My cestujeme, jdeme se jedem projít na druhou stranu parku,“ doplňuje ji muž. „Bydlíme tady naproti, tak jsme to takhle využili.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o dobrovolných převoznících natočil v Lounech Jan Beneš

Přivítal by, kdyby přívoz fungoval po celý rok. „Mohlo by to tak být určitě. Myslím, že je škoda nevyužít řeku, která tady je. Málokdo to má takhle pěkné.“

Ve volném čase převozníkem

Jakub pracuje od rána do odpoledne jako obchodní cestující. Když přijde domů, jde dělat ve svém volném čase převozníka, dvě hodiny převezl přes Ohři zdarma téměř tři desítky lidí.

„Je to takový spolek lidí, kteří takové aktivity dělají. Řeknou si, proč bychom nemohli pomoci?,“ říká skromně.

Dobrovolníci tak pomáhají těm, kteří se chtějí rychle dostat do Masarykových sadů, podařilo se jim aloe také zprovoznit novou atrakci:

„Většinou je to pro ně skvělý zážitek, protože ne každý to zažil. Asi tak. Jsou jedině kladné ohlasy, ještě jsem nezažil žádný sporný.“

Dobrovolníci v Lounech se proto rozhodli převážejí zájemce na pramici. Zdarma a každý den | Foto: Jan Beneš

Iniciátorem dobrovolného převoznictví v Masarykových sadech je Jan Žalud. Muž, který se kromě jiného stará o blízkou rozhlednu a organizuje další kulturní akce. Že vybuduje přívoz, ho napadlo ve chvíli, kdy město kvůli opravě uzavřelo zdejší jedinou lávku.

„Okamžitě se mi to srovnalo v hlavě. Proč tady někdo nevymyslel něco jako přívoz? Lodičky jsou deset metrů odtud, nikdo je nepoužívá. Máme tady krásnou řeku.“

Jan Žalud proto požádal místní technické služby o bezplatné zapůjčení jedné pramice, zbývalo sehnat další dobrovolníky, kteří by se chopili vesla:

„Je tady takový test, kolik dobrovolníků se najde, zatím to není úplně optimistické. S vypětím fungujeme každý den, zatím na každý den se podařilo někoho sehnat, což je myslím úspěch.“

Další adepti jsou vítáni

Na sociální síti Facebook proto vznikla otevřená skupina s názvem Přívoz LN, kde se mohou registrovat ti, kteří chtějí být dobrovolnými převozníky. Mohou tam i vyplnit do tabulky čas, kdy se jim převoznictví hodí.

Na místě, kde vznikl improvizovaný přívoz, často chytají ryby rybáři. Reportér se se Jana Žaluda zeptal, jak jsou s rybáři domluveni?

„S rybáři se nemluví, ti mlčí,“ zní odpověď.

Převozníci si dělají na pramici křídou čárky za každou osobu i psa, které dopraví z břehu na břeh. Kolik jich bylo za necelé dvě hodiny, vyťukává Jakub prstem na pramici:

„Ťuk, ťuk…. 29 a tři psi.“

Dobrovolníci v Lounech se proto rozhodli převážejí zájemce na pramici. Zdarma a každý den | Foto: Jan Beneš

Zvětšit mapu

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme