Začíná svatý měsíc ramadán, v Česku musejí věřící vydržet bez jídla a pití zhruba 20 hodin

Muslimové dnes začali plnit jednu z pěti hlavních povinností islámu. Svatý měsíc ramadán letos začal o den později, než se původně předpokládalo. Například v Česku musejí muslimové vydržet bez jídla a pití zhruba dvacet hodin. Půst trvá od druhé hodiny ranní a končí v půl desáté večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipínští muslimští studenti čtou korán, přípravy na postní měsíc ramadán | Zdroj: Reuters

Pro více než jednu a půl miliardu muslimů na celém světě začal půst. Každý den měsíce ramadánu musejí od východu do západu slunce vydržet nejíst, nepít a také nehřešit. Měsíc letos začal oproti očekávání o den později.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadá ramadán v Česku, zjišťoval Zdeněk Novák

„Začátek je tehdy, kdy lze pozorovat srpek nového měsíce na obloze po fázi novu. Tentokrát to bylo o den později, než jsme u nás předpokládali,“ vysvětluje Vladimír Sáňka z muslimské obce v Praze.

Tyto dny jsou v Česku nejdelší v roce. Ramadán trvá asi dvacet hodin. Začíná už kolem druhé hodiny v noci a končí v půl desáté večer. Po celou dobu se musí věřící postit.

„Půst držím každý rok už 24 let. Když jsme sem přijeli, bylo to snazší, protože ramadán vycházel na listopad a dny byly krátké. Dnes je to mnohem těžší,“ říká Mirzo Salimova z tádžické redakce Rádia Svobodná Evropa.

Ramadán má část fyzickou i duchovní

Po celém dni bez jídla večer člověka podle něj nasytí i kousek chleba a trocha vody. Během ramadánu tak může člověk ztratit i deset až dvanáct kilo. Běžný den muslima o ramadánu je ale ještě o něco náročnější, popisuje Salimov.

Ramadán je devátým měsícem islámského lunárního kalendáře a součást pěti pilířů islámu. Jeho začátek se ve většině zemí určuje podle okamžiku, kdy je na večerní obloze spatřen srpek nového měsíce. Každý rok tak může probíhat v jiném období. O ramadánu se muslimové více zabývají duchovními záležitostmi a vírou v boha. Muslimové smí jíst a pít pouze po západu a před východem slunce.

„V noci vstaneme, skromně posnídáme a jdeme zase spát. Ještě jednou se probudíme k ranní modlitbě a znovu jdeme spát. Teprve potom vstáváme do práce. Čekáme do večerní modlitby a až poté se najíme a napijeme,“ přibližuje běžný den Mirzo Salimov.

Odříkání má ale i hlubší smysl. Nejde jenom o fyzickou část, která je na ramadánu nejvíce viditelná, ale i duchovní.

„Fyzická část se projevuje tím, že přes den nesmíme jíst, pít a musíme být sexuálně zdrženliví. Duchovní část spočívá v tom, že bychom neměli špatně mluvit, špatně se chovat a měli bychom být čistí. To je na ramadánu nejdůležitější,“ dodává redaktor tádžické redakce Rádia Svobodná Evropa.

Pokud ale někdo musí kvůli nemoci nebo jiným povinnostem půst na několik dní přerušit, může si každý vynechaný den nahradit po skončení měsíce ramadánu.

Muslimové před ramadánem paradoxně více nakupují, připravují se na večerní a noční hody | Foto: Štěpán Macháček

Anna Kottová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme