Medaili dostane i zraněný voják, výsadkáři opět jezdí na hlídky

Prezident Miloš Zeman ocení medailí Za hrdinství vedle čtyř padlých v Afghánistánu i zraněného vojáka. Ocenění dostanou při příležitosti státního svátku 28. října. Čeští vojáci v Afghánistánu dnes opět vyjeli na hlídky do okolí střežené základny Bagrám.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci hlídají základnu v Bagrámu

Čeští vojáci hlídají základnu v Bagrámu | Foto: plk. Jana Růžičková, Generální štáb Armády ČR

„Zdravotní stav zraněného vojáka se od čtvrtka nezměnil, je nadále vážný, ale stabilizovaný,“ sdělila dnes ČTK mluvčí generálního štábu Armády ČR Jana Růžičková.

Dodala, že česká strážní jednotka dnes naplno obnovila „standardní činnost spojenou se zabezpečením střežení základny Bagrám“ a její příslušníci opět vyjeli na hlídku.

Činnost jednotky byla změněna po úterním sebevražedném útoku. Prezident Miloš Zeman již v minulých dnech řekl, že hodlá padlé vojáky ocenit medailí Za hrdinství. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se Zeman rozhodl stejné vyznamenání udělit i těžce zraněnému vojákovi.

K tragické události dostali čeští představitelé armády a státu řadu kondolencí, a to i od amerického ministra obrany. „Chuck Hagel vyjádřil hlubokou lítost nad smrtí čtyř českých vojáků v Bagrámu a vysoce ocenil profesionalitu českých vojáků a práci, kterou v operaci ISAF odvádí,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.

Medaile za hrdinství | Foto: hrad.cz

Stropnický poděkoval Hagelovi za péči, kterou zraněnému vojákovi věnují američtí lékaři. Ujistil ho také, že úterní teroristický útok na českém zapojení v Afghánistánu nic nemění.

Podle tiskového oddělení ministerstva obrany soustrast vyjádřila řada představitelů spojeneckých zemí a armád. Mezi prvními byli například ministři obrany Slovenska a Polska Martin Glváč a Tomasz Siemoniak.

Soustrastný telegram odeslal ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi také slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák. Vyjádřil v něm zármutek nad českou ztrátou i nutnost další společné angažovanosti v Afghánistánu. Kondolenci poslal i americký velvyslanec v Česku Norman Eisen.

Desítky kondolencí a telefonátů s vyjádřením soustrasti od stovek lidí z celé České republiky dostal náčelník generálního štábu Petr Pavel, poznamenala Růžičková. Svou spoluúčast od počátku vyjadřují také náčelníci generálních štábů z řady zemí, mimo jiné třeba předseda sboru náčelníků štábů USA generál Martin Dempsey nebo nejvyšší vojenští představitelé z Německa nebo Litvy.

„Generálu Pavlovi telefonicky kondoloval také velitel sil ISAF generál Joseph F. Dunford, který vyzdvihl činnost českých vojáků v operaci ISAF,“ dodala Růžičková.

Generální štáb dostává desítky podpůrných emailů a telefonátů. „Velice oceňujeme, že lidé po celé republice vyjadřují podporu českým vojákům a spontánně na různých místech zapalují svíčky a pokládají kytice k uctění památky padlých vojáků,“ uvedl Pavel.

Lidé na sociálních sítích zveřejňují fotografie zapálených svíček nebo vlajek s černými stuhami, které vyvěsili. Svíčky a květiny zapalují a pokládají také u pomníku poblíž sídla generálního štábu v Praze.

U památníku před budovou generálního štábu české armády lidé uctívají památku čtyř českých vojáků, kteří zahynuli v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka | Foto: ČTK

Afghánistán - Přehled úmrtí zahraničních vojáků (stav k 13. 7. 2014) | Foto: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme