Regionální politici odhalili své příjmy, majetková přiznání tají především zastupitelé z Prahy

Komunální politici odevzdali majetková přiznání. Někteří si bokem vydělali i stovky tisíc korun. Třeba hejtman Vysočiny Jiří Běhounek z ČSSD si loni přišel skoro na milion. Tři sta padesát tisíc korun získal jako místopředseda správní rady VZP. Za to náměstek ostravského primátora Dalibor Madej z ODS nedostal za práci v dozorčí radě ani korunu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastupitelé Prahy diskutují o změně územního plánu, Karel Březina (vlevo) a Tomáš Hudeček

Zastupitelé Prahy diskutují o změně územního plánu, Karel Březina (vlevo) a Tomáš Hudeček | Foto: Filip Jandourek

Přehled o výši příjmu odevzdalo v termínu 60 pražských zastupitelů ze 63. Vladimír Schmalz z ODS je dlouhodobě v zahraničí, jeho stranický kolega Pavel Hurda dodání dokumentu vytrvale odmítá a Monika Krobová Hášová z TOP 09 je vázána mlčenlivostí ve společnosti Pražská energetika, kde je členkou dozorčí rady:

„Máme podepsanou takzvanou smlouvu o výkonu funkce. A na základě ní máme velmi striktní povinnost mlčenlivosti. Vůbec žádné příjmy nemůžu uvádět, bohužel.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O majetkových přiznáních pražských politiků natáčela redaktorka Anna Königsmarková

Členství v dozorčí radě městské firmy může politikům vynést desítky tisíc korun ročně. Například radní Martin Dlouhý z TOP 09 sedí v radě Dopravního podniku Praha a podle svého majetkového přiznání inkasoval za rok 2013 skoro 43 tisíc korun.

Výši odměn v dozorčí radě stejné firmy naopak odmítl zveřejnit zastupitel Karel Březina z ČSSD s odkazem na zákon o osobních údajích: „Tohle je podle etického kodexu, kde tato možnost existuje, takže jsem jí využil. Nic v tom nehledejte.“

Předseda kontrolního výboru zastupitelstva Petr Dolínek z ČSSD po nich prý bude požadovat doplnění údajů do deseti dnů.

Peníze na dobročinné účely

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek z ČSSD dal i v loňském roce peníze z poslaneckého platu na dobročinné účely. Vše má podle svých slov řádně doložené. Vyplývá to z jeho majetkového přiznání.

Primátor Brna Roman Onderka z ČSSD v něm zase uvedl, že si loni vzal půjčku skoro dva a půl milionu korun.

„V loňském roce jsem kupoval 50 procent chalupy. Kupoval jsem ji napůl se svojí partnerkou. Na svoji polovinu jsem si půjčil sto procent u banky," uvedl.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek z ČSSD si loni přivydělal skoro milion korun. Tři sta padesát tisíc korun získal jako místopředseda správní rady VZP. Dalších víc než tři sta šedesát tisíc za svou lékařskou praxi v Kamenici nad Lipou a práci v nemocnici v Pelhřimově. Skoro dvě stě tisíc korun si pak vydělal v Poslanecké sněmovně. Už dříve ho někteří kritizovali za víc funkcí. Běhounek se proto rozhodl, že část poslaneckého platu bude dávat na charitu:

„Pokud budu sedět v poslanecké sněmovně, tak bude každý měsíc jeden dětský domov dostávat 40 a více tisíc. Takže jestli má nějaká část veřejnosti obavu z toho, že pracuji na čtyřech židlích a beru pět platů, tak to se mýlí.“

Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák si loni vydělal skoro čtvrt milionu korun za práci pro společnost Dalkia.

Starosta Ostravy - Poruby Lumír Palyza z ČSSD v přehledu zase uvedl, že si s manželkou loni pořídil obecní byt za šest set tisíc korun: „Na této adrese bydlím od roku 1988. Předtím tam bydlela moje paní se svými prarodiči. A v rámci prodeje bytového fondu v Porubě jsme byli osloveni radnicí, tak jsme si byt po 25 letech společného bydlení koupili do společného jmění manželů.“

Anna Königsmarková, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme