V Česku přibývá civilizačních chorob. Ministerstvo tomu chce zamezit

Češi se dožívají vyššího věku než dřív, řadě z nich však tyto „roky navíc“ znepříjemňují civilizační choroby. Podle ministerstva zdravotnictví k tomu významně přispívá životní styl, problémem je zejména nadváha a obezita. Resort představil plán, jak situaci zlepšit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Česko patří v počtu obézních lidí mezi nejhorší v Evropě. Hůře už jsou na tom jen Britové, Malťané a Maďaři.

Podle hlavního hygienika České republiky Vladimíra Valenty, který se na vypracování dokumentu Zdraví 2020 podílel, to kvalitu života ovlivňuje víc než stáří.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové strategii Zdraví 2020 mluvil hlavní hygienik České republiky Vladimír Valenta

„I stárnutí může probíhat zdravým způsobem. Důkazem toho je třeba vývoj ve Švédsku, kde je život ve zdraví o devět let delší než u nás. Takže ty možnosti samozřejmě jsou,“ upozorňuje.

Národní strategie Zdraví 2020 vychází z programu Světové zdravotnické organizace. Stát chce lidi motivovat, aby se více hýbali, lépe se stravovali, uměli zvládat stres a přestali s chováním, které ohrožuje jejich zdraví. To by se pak mělo projevit na jejich zdraví a kvalitě života.

Podle Valenty bude stát pomáhat organizačně, legislativou i penězi. Třeba tím, že bude vytvářet dobré podmínky pro to, aby se lidé více hýbali, jednat by se mohlo třeba o podporu stavby cyklostezek nebo o případné navýšení počtu hodin tělocviku ve školách.

Obézních je víc i mezi dětmi

I u dětí se obezita a nadváha objevuje v čím dál větší míře, zejména u chlapců. Podle dietologa Pavla Suchánka z občanského sdružení Fórum zdravé výživy je jedním z důvodů to, že se sportování přesunulo do uzavřených center a sportovních areálů.

„Přestala se provozovat taková ta zjednodušeně řečeno běžná aktivita venku, kdy děti přišly domů ze školy, vzaly míč a šli si ven zakopat, protože už nemají možnost toho sportoviště, kterou měla ta generace před 30 lety,“ poznamenal Suchánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O boji Čechů s nadváhou mluvil dietolog Pavel Suchánek z občanského sdružení Fórum zdravé výživy

A poukázal i na sociální rozměr – lidé sportují v rodinách, kde na to mají.

„Dnes je většina aktivit zpoplatněná. Ve většině i těch nejmenších klubů se musí platit nějaké příspěvky a musíte se do toho klubu nějak dopravit,“ dodal Suchánek.

Situace podle něj není dobrá, vzdor tomu, že se už Čechům podařilo zlepšit některé stravovací návyky. „Podařilo se nám například snížit průměrnou hladinu cholesterolu,“ řekl Suchánek.

Přesto lidí s nadváhou dál přibývá. „Pak se to projevuje například tím, že máme více než 900 tisíc diabetiků druhého typu a ročně nám přibývá 70 tisíc diabetiků druhého typu, což je onemocnění, které je zásadním způsobem ovlivněno životním stylem,“ dodal dietolog.

Vladimír Kroc, Veronika Sedláčková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme