Na padáku až do branky. Swooping je jedním z nejnebezpečnějších sportů

Slovní spojení „adrenalinové sporty" se používá v poslední době na všechny netradiční aktivity, které ale mnohdy nemají se vzrušením příliš společného. Rizikovým sportům ale vládne tzv. swooping. Sport či zábava, kterou už i v Česku zaplatili mnozí nadšenci tou nejvyšší obětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paragliding (ilustr. obr.) | Foto: Petra Nováková

„Svým způsobem je to nebezpečné, ale už to tak nevnímáme. Víme hranice, co si můžeme dovolit. Ale když člověk udělá chybu, může být fatální,“ říká největší swoopingové eso v Česku Mark Rahbani o sportu, který se přesněji označuje anglickým termínem canopy piloting.

Parašustista nejdříve vyskočí z letadla a na padáku klouže až do výšky 250 metrů, ve které speciálním manévrem zrychlí z rychlosti 40 km v hodině až na stodvacetikilometrovou rychlost, ve které proletí těsně nad zemí, dotkne se jí a pak musí celý průlet ve správný okamžik také samozřejmě vybrat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Swooping představil reportér ČRo Michal Jurman

Sebemenší chybička se hodně krutě trestá. „Když nám bude chybět jediná vteřina, znamená to až 25 metrů výšky, což nejsme schopní zvládnout. Pilot se nesmí splést, musí být naprosto koncentrovaný,“ přibližuje reprezentační trenér Zbyněk Živný jaké detaily rozhodují ve swoopingu nejen o úspěchu, ale i holém přežití.

Kvůli velkému riziku se také všechny oficiální závody canopy pilotingu konají nad vodní hladinou. „Jsou 3 hlavní disciplíny: Vzdálenost, rychlost a přenost,“ popisuje Rahbani odvětví canopy pilotingu.

Neoficiálně se ale dějí mnohem divočejší věci: Průlety těsně nad hlavami lidí, trefování v obrovské rychlosti mezi domy, do otevřených branek apod. Lidí, kteří něco podobného zvládnou vskutku mistrovsky, přitom není mnoho, v Česku maximálně 10.
„V posledních letech jsou padáky určené vyloženě na swoopování, nedá se s nimi dělit nic jiného. Je to speciál, s formulí 1 také nepojedete na silnici,“ porovnává Marek Rahbani.

Český reprezentant ve swoopingu Mark Rahbani | Foto: Michal Jurman

Jenže mnozí s těmito závodními padáky, z nichž jeden kus při přepočtu vývoje stojí podle výrobce neuvěřitelných 21 tisíc dolarů, právě na onu „silnici" vyrážejí. Jen loni během tří měsíců zemřeli při swoopingu čtyři velezkušení čeští parašutisté a Úřad civilního letectví dokonce musel tuto aktivitu v Česku dočasně zakázat.

„Je zvláštní, že s počtem seskoků se náš strach zvětšuje. Snažíme se zůstat naživo, divoké období, kdy jsme měli pocit, že dokážeme všechno, už je za námi,“ upozorňuje Zbyněk Živný na to, že swooping bude zřejmě ještě nejen v Česku dlouho spojen s tragickými událostmi.

Pokud chcete vidět, jak ho provozují ti nejlepší z nejlepších, přijde se v polovině srpna přijít podívat na otevřený šampionát několika evropských zemí na letišti v Klatovech.

Michal Jurman, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme