Cesta veselejší, jen ta rovnováha, popsal cyklista jízdu v opilosti. Při ní lidé riskují zdraví i pokutu

Zatímco jízdu za volantem auta pod vlivem alkoholu si dovolí málokdo a o jejích rizicích lidé vědí, v případě jízdy na kole je to jiné. Řada cyklistů považuje pivo během vyjížďky za příjemné osvěžení a kolo jako vhodný dopravní prostředek pro cestu do hospody a zpátky. I u jízdy na kole však cyklisté s alkoholem riskují, kromě vysoké pokuty zejména své zdraví. Třeba na Vysočině byli podle policejních statistik od začátku roku u čtrnácti dopravních nehod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklistické trasy vedou i v těsné blízkosti malebných vinných sklepů | Foto: Archiv Nadace Partnerství

Petr přiznává, že občas jezdí na kole pod vlivem alkoholu. Obvykle se tím nijak zvlášť nezabývá – z chaty do hospody jezdí prý po poli, a tak to nepovažuje za riziko – tentokrát však měl za úkol soustředit se na to, co s ním tři vypité desítky udělají.

„Cesta je samozřejmě veselejší, jen ta rovnováha, člověk si musí dávat většího majzla. No a celou cestu mě to táhlo doleva, já nevím proč,“ popisuje Petr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o vztahu cyklistů k jízdě pod vlivem alkoholu natočila redaktorka Olga Štrejbarová

Spojení piva a jízdy na kole řada lidí nevnímá jako problém, o čemž svědčí i plné cyklistické stojany u hospod.

„Já si dám vždycky jenom jedno k jídlu, víc ne,“ říká mladý cyklista v jedné hospůdce hned vedle cyklotrasy. „Taky jenom to jedno, to je vyzkoušené,“ dodává jeho kolega.

Podobně benevolentní je i místní hospodský pan Dalibor. Na kole ostatně přijíždí většina jeho štamgastů.

„Většinou i já osobně když jedu někam na kole, tak si cestou někde dám dvě desítky a jedu dál. Proto na tom kole jedu, abych si to pivo mohl dát,“ říká pan Dalibor, který je zastáncem názoru, že do hospody jezdí lidé na kole, aby nemuseli jet autem.

O body cyklista nepřijde, o peníze může

Ani jízda na kole pod vlivem alkoholu však není bez rizika, což ostatně naznačují i policejní statistiky. Třeba na Vysočině loni podle tamních policistů podnapilí cyklisté u 35 dopravních nehod. Letos jsou zatím na čísle 14.

„Při střetu s vozidlem bývají ty následky pro cyklisty horší, dochází zpravidla k těžkým zraněním,“ říká policejní mluvčí Jana Kroutilová a dodává, že i když se zraní podnapilý cyklista sám, bývají to zranění bolestivá.

Půllitr piva | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Kromě zdraví riskují cyklisté za jízdu pod vlivem alkoholu i vysokou pokutu, jedná se totiž o dopravní přestupek.

„Policisté kontrolují, zda nejsou cyklisté pod vlivem alkoholu v rámci běžných silničních kontrol i při konkrétně zaměřených dopravně-bezpečnostních akcích,“ podotýká Kroutilová.

O riziku postihu lidé zpravidla vědí, o jeho konkrétní podobě však už moc informovaní nejsou, jak ukázala i malá anketa Českého rozhlasu.

Někteří cyklisté si třeba myslí, že mohou přijít o body jako za jízdu autem. Tak tomu není. Lidé však – což bylo zase pro někoho překvapivé – mohou dostat vysokou pokutu, a to až 50 tisíc korun.

Ani to některé cyklisty neodrazuje. „Já to pravděpodobně měnit nebudu,“ uzavírá jeden z oslovených.

Olga Štrejbarová, kov, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme