Opozice chce služební zákon poslat zpět do druhého čtení. Koalice je zatím proti

Debata o služebním zákoně bude ve sněmovně pokračovat. Opozici se daří závěrečné hlasování dlouhými projevy blokovat. Chce tím koaliční strany donutit, aby předlohu vrátily výborům k přepracování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský úřad, úředník, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle pravicové opozice je návrh potřeba ještě razantně změnit. K novele služebního zákona se sešlo na 90 pozměňovacích návrhů.

Hlavní výhrady mají TOP 09 a ODS ke vzniku generálního ředitelství státní služby, volbě takzvaného superúředníka komisí sestavenou vládou a malé prostupnosti státní správy pro odborníky z privátní nebo akademické sféry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala redaktorka Věra Masopustová

„Vadí nám i to, že bychom měli zafixovat stávající personální stav, kdy odešla spousta zkušených, kvalitních úředníků a přišli tam lidé z personální divize Agrofertu,“ říká místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Vládní garant novely služebního zákona, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD, označil požadavky opozice za vyděračské.

„Není možné se nechat vydírat stylem – buď nám schválíte to, co chceme my, anebo nebude nic. Kromě toho, že to je vyděračský přístup, tak ten přístup je i hloupý,“ tvrdí.

Služební zákon má vést ke zkvalitnění a odpolitizování státní správy. Zavádí mimo jiné funkci takzvaného superúředníka, tedy generálního ředitele státní služby. Jeho úřad by měl dohlížet na to, aby se při každé výměně ministrů neměnili i vrcholní úředníci. Zpřísnit by se mělo také obsazování úřednických postů ve státní správě. Zájemce bude muset projít veřejným výběrovým řízením, jehož součástí bude i pohovor v cizím jazyce.

Hloupé jsou podle Dienstbiera požadavky opozice proto, že pokud se novela neschválí, začne od ledna platit původní norma z roku 2002. A to je podle něj ještě horší.

Normu ale čím dál víc kritizují i vládní poslanci, například sociální demokrat Vítězslav Jandák: „Ten zákon není dobrý, všichni to víme. Zákon z roku 2002 – a já miluji prezidenta Zemana – je taky blbý.“

Opozice chce předlohu vrátit do druhého čtení. Už několik týdnů volá po jednání s lídry koalice. Ti ale čekají na konkrétní návrhy, jak novelu změnit. Znovu tedy bude sněmovna o novele služebního zákona jednat v pátek.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme