Příměří mezi radikálním hnutím Hamás a Izraelem trvá. Lidé se nemají kam vrátit

Příměří mezi radikálním hnutím Hamás a Izraelem platí od úterních ranních hodin. Klid zbraní vyjednaný Egyptem má trvat do pátku. Do Káhiry už dorazili izraelští diplomaté, aby jednali o podmínkách trvalejšího klidu zbraní. Izraelská armáda se stáhla z pásma Gazy a do rozbořených domů se vracejí lidé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina lidí stále zástává v uprchlických táborech, nemají se kam vrátit | Zdroj: Reuters

"Všechno je zcela zničené. Vypadá to, jako by se tudy přehnala cunami,“ popisuje první dojmy obyvatel předměstí Gazy. Po týdnech ostřelování jsou celé ulice v troskách.

"Náš dům měl pět pater, osm bytů. Bydlelo v něm více než 50 lidí. Kam teď půjdou?“ ptá se.

Přehrát

00:00 / 00:00

O příměří mezi Izraelem a Hamásem mluvil na ČRo Plus zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Izraeli Jaromír Marek

I přes trvající příměří zůstává řada obyvatel Gazy v uprchlických táborech. Nemají se kam vrátit.

Klid zbraní platí už více než 24 hodin. Na jedné straně se izraelská armáda stáhla z Gazy, na druhé straně z této oblasti na Izrael nevyletěla od včerejší osmé hodiny ranní žádná raketa.

V případě narušení příměří ze strany Hamásu je Izrael připraven se bránit. Izraelská armáda oznámila, že dokončila svou misi v pásmu Gazy a zničila všechny přeshraniční tunely. Celkem jich zničila 32 a desítky vstupů do nich.

V Káhiře se mezitím intenzivně jedná o trvalejším klidu zbraní. Na místě už by měl být tříčlenný tým izraelských vyjednavačů. Dosud se přímých jednání s egyptským prostředníkem zúčastnilo jen hnutí Hamás.

Egypt prý navrhl prodloužit současné příměří o další dva dny. Reakce obou stran zatím neznáme.

Otázkou také je, na jakých podmínkách trvalejšího příměří se mohou obě strany shodnout. Hnutí Hamás požaduje ukončení blokády pásma Gazy, s tím Izrael nesouhlasí a mluví spíše o mandátu OSN na tomto palestinském území.

K přímému setkání obou delegací v Káhiře prozatím nedošlo a v nejbližší době nejspíš ani nedojde. Vyjednávání se odehrává přes prostředníka.

Přehled ozbrojených konfliktů v zemích Blízkého východu po takzvaném arabském jaru | Foto: ČTK

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme