Na případné výtržnosti se letos v ulicích jeruzalémského Starého města připravovaly asi dva tisíce izraelských policistů. Palestinští obchodníci podél trasy na doporučení policie zavřeli své obchody.
Egypt, který příměří zprostředkoval, vyzval obě strany, aby dohodu o klidu zbraní dodržovaly. „Příměří mezi palestinskou a izraelskou stranou bylo dosaženo,“ stojí v textu dohody.
Už v noci z pondělí na úterý zabily nálety na Pásmo Gazy tři velitele Islámského džihádu, ve čtvrtek tam zabila izraelská armáda dva předáky skupiny a v pátek přišel o život další z členů.
Setkání se uskutečnilo několik dní poté, co byly z jižního Libanonu na Izrael odpáleny rakety, což izraelská armáda připsala Hamásu. Podle expertů Hizballáh musel k odpálení raket dát svolení.
Izraelsko-palestinský konflikt vyostřila noční razie izraelské policie, která vnikla do mešity Al-Aksá a střetla se s Palestinci. Důsledkem byly vystřelené rakety z Gazy a izraelské nálety na Gazu.
Akce trvají už sedm dní. Rozpoutal je izraelský zásah v Džanínu před týdnem. Izraelské bezpečnostní složky tam přijely zadržet několik radikálů. Následně došlo k přestřelce.
Dodávky elektrické energie fungují jen několik hodin denně a ventilátory a klimatizace tak většinou stojí. Stále častěji se tak lidé v pásmu Gazy uchylují k solární energii jako alternativě.
V palestinském pásmu Gazy stále oplakávají oběti nedávných bojů. Chudý beduín Muhammad Abú Qajda přišel v den svatby syna o manželku a vnučku. Zasáhla je střela.
Mezi palestinskou exklávou a nedalekými izraelskými kibucy je dnes neprostupná hradba. Starší Izraelci na jihu země i Palestinci v Gaze přitom pamatují srdečné sousedské vztahy.
Mrtvých v Gaze je celkem 45, podle armády většinou teroristé. Stovky raket Islámského džihádu do Izraele vůbec nedoletěly a spadly do pásma, kde zabily 27 mužů, žen i dětí.
Mír obě strany dodržují od nedělní půlnoci. Izraelské nálety předtím usmrtily v pásmu Gazy několik desítek lidí. Organizace Islámský džihád vypálila od pátku přes tisícovku raket na izraelské území.
Současnému konfliktu předcházelo několikadenní napětí po zatčení vysoce postaveného palestinského radikála na Západním břehu Jordánu, který Izrael okupuje od roku 1967.
Na Izrael mířily po celou noc rakety z pásma Gazy. Za ostřelováním strojí hnutí Islámský džihád. Útok označuje za odplatu za večerní izraelský nálet na Gazu. Na straně Izraele zatím nejsou oběti.
V ulicích starého města se bili mladí židovští a palestinští radikálové a policie. Už během dne vyvolal vstup několika tisícovek židovských nacionalistů na Chrámovou horu napětí.
„Představuje kanaánskou bohyni Anat,“ sdělil úředník. Řekl, že se socha našla na „obchodní trase využívané kdysi několika civilizacemi“, jež obývaly dnešní palestinské Pásmo Gazy.
Izraelská policie dříve během středy překazila pochod izraelských ultranacionalistů naplánovaný k Damašské bráně na kraji jeruzalémského Starého Města.
Jemenští povstalci útočí drony na Saúdskou Arábii i Spojené arabské emiráty. Na izraelské území zase vysílá bezpilotní letadla libanonské hnutí Hizballáh a palestinský Hamás z pásma Gazy.
Zatímco Hamás investoval miliony dolarů do jejich budování, Izrael vynakládá podobné sumy peněz na jejich zničení. Řeč je o tunelech v Pásmu Gazy, které Hamás využívá k přesunu i skladování zbraní.
„Celý tenhle konflikt je stupidní a nemá žádnou logiku… Lidské ztráty v Gaze jsou opravdu politováníhodné, dochází k nim ale hlavně kvůli Hamásu,“ říká novinář a bývalý agent Mosadu Gad Šimron.
Už víc než týden plane s novou intenzitou ozbrojený konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. V čem se liší od předchozích vln násilí? Je v sázce samotná soudržnost izraelské společnosti?