Bojíme se popravy, vzkázali vojáci, kteří prchli z Turecka vrtulníkem. Řecko je vydá zpět

Řecký premiér Alexis Tsipras v telefonátu tureckému protějšku Binalimu Yildirimovi sdělil, že Řecko zahájilo vydávací řízení s osmi vojáky, kteří v sobotu uprchli vrtulníkem do Řecka. Před soudem stanou dnes. Všichni tvrdí, že nevěděli, že je v Turecku puč a že nebyli jeho účastníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexis Tsipras | Zdroj: Reuters

Jejich právnička Vasiliki Marinakiová řekla řecké televizi Skai, že muži plnili rozkaz nadřízených přepravovat raněné z istanbulských ulic. „To dělali, dokud se nedostali do palby policistů. Nevěděli, že se odehrává puč, a nebyli do něj zapojeni," řekla Marinakiová.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu už v sobotu oznámil, že Ankara požádala o vydání "tureckých zrádcovských vojáků, kteří s vrtulníkem uprchli do Řecka."

Mluvčí řecké vlády Olga Gerovasiliová oznámila, že „v sobotu ráno vyslal turecký vojenský vrtulník tísňové volání a požádal o povolení k nouzovému přistání." Osm lidí, kteří byli na palubě, bylo zatčeno. Všichni požádali o azyl.

Pokus o puč je v troskách. Mnozí Turci oslavují, jiní neskrývají obavy

Číst článek

Tsipras už v sobotu, tedy několik hodin po nezdařeném puči, vyjádřil podporu „demokraticky zvolené" turecké vládě. Řekl také, že případ Turků, kteří požádali o azyl, bude řešen rychle a v souladu s mezinárodním zákonem. Řecká vláda odhaduje, že by vydávací proces neměl trvat déle než čtrnáct dní.

Marinakiová řekla, že za normálních okolností by „řízení mohlo trvat i rok." „Je jasné, že nechtějí zpět do Turecka, bojí se, že budou popraveni," dodala. Vrtulník byl v neděli přepraven zpět do Turecka.

Nezdařený puč si v noci z pátku na sobotu vyžádal podle tureckého ministerstva zahraničí 290 obětí, z nichž přes 100 byli účastníci puče. Zatčeno bylo na 6 tisíc lidí. Na sociálních sítích se šíří názor, že vládnoucí kruhy využijí situaci k likvidaci všech oponentů prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme