'Superúředník' ani ředitelství státní služby nevznikne, koalice ustoupila ODS a TOP 09

Koalice ustoupila opozičním TOP 09 a ODS a souhlasí s jejich požadavkem nezavádět generální ředitelství státní služby. Podle informací Českého rozhlasu by funkci tzv. superúředníka měl zastat náměstek pro státní správu na ministerstvu vnitra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Poslanecké sněmovně začalo 1. srpna jednání vlády s opozicí o služebním zákonu | Zdroj: ČTK

Náměstek nebude jmenovat státní tajemníky, ty bude na návrh ministrů vybírat vláda. Náměstek bude jmenován na šest let na jedno funkční období, řekl místopředseda TOP 09 Kalousek.

„Dohoda představuje rozumný kompromis. My jsme obdrželi návrh dohody hned na úvod dnešního jednání. Musím říct, že kompromis je vzájemný, že jsme v něčem uhnuli i my. Klíčové je, že nevznikne institut generálního ředitelství státní služby a kompetence budou převedeny na ministerstvo vnitra,“ říká předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Podle předsedy KSČM Vojtěch Filipa předložený koaliční návrh neúměrně posiluje ministerstvo vnitra. Soudí, že pravicové opozici se návrh líbit bude, protože vláda jí podle něj ustoupila ve všem. „Podle mého soudu ústup TOP 09 a ODS ukazuje na slabost koalice,“ říká Filip.

Služební zákon má vést ke zkvalitnění a odpolitizování státní správy. Zavádí mimo jiné funkci takzvaného superúředníka, tedy generálního ředitele státní služby. Jeho úřad by měl dohlížet na to, aby se při každé výměně ministrů neměnili i vrcholní úředníci. Zpřísnit by se mělo také obsazování úřednických postů ve státní správě.

Premiér Bohuslav Sobotka vyzdvihl, že na zákoně, který má platit déle než jedno funkční období vlády, se nakonec shodli politici napříč stranami. Podle něj se ve sněmovně najde dostatek hlasů potřebných ke schválení zákona.

„Já jsem požádal i obě další opoziční politické strany, to znamená KSČM a Úsvit, aby podpořily vládní návrh zákona. Určitě jsme schopni v dílčích věcech ještě jednat, ale pokud jde o ty základní parametry, ty jsou dohodou dány a už se měnit nebudou,“ uvádí Sobotka.

„Jedná se o rozdělení pravomocí, o to, že nebude generální ředitelství, že významnou roli bude hrát ministerstvo vnitra a zčásti ministerstvo financí,“ dodává.

Státu to podle Sobotky ušetří spoustu peněz. Příští rok by to mělo být minimálně pět miliard korun. Náklady jsou podle něj přibližně půl miliardy korun, které napraví nespravedlnosti v platech a odměňování zaměstnanců státní správy.

Jednání si opozice vynutila tím, že přijetí zákona několik týdnů blokovala ve sněmovně obstrukcemi. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska to ale byl postup, ke kterému sáhli výjimečně. Prý ho použíají v případech, kdy je ohrožena demokratická správa státu.

V pátek na mimořádné schůzi sněmovny se tak služební zákon vrátí do druhého čtení a TOP 09 a ODS skončí s obstrukcemi. Novela by po schválení měla platit od příštího roku.

„Byl přijat přijatelný kompromis. Čekají nás tři týdny velmi intenzivní práce a věřím, že se nezasekneme na detailu. Co oceňuji, jak na koalici, tak na opozici, je, že jsme byli schopni vyjednávat věcně, přijmout rozumný kompromis a nehádat se,“ uzavírá místopředseda lidovců Jan Bartošek.

ČTK, Lenka Jansová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme