Hlavně nic neuspěchat, říká o návratech po zranění doktor biatlonistů Martin Smetana

Zranění jsou bohužel časté nepříjemnosti profesionálních sportovců. V poslední době je asi nejznámějším případem vážného úrazu českého sportovce zraněná achilovka atleta Petra Svobody. On, stejně jako jeho trenér Luděk Svoboda přiznali, že hlavní potíží byl uspěchaný návrat do plného tréninku. Před brzkým návratem po zranění varuje také ortoped krajské nemocnice v Liberci Martin Smetana.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bronzový medailista z MS v biatlonu Jaroslav Soukup

Bronzový medailista z MS v biatlonu Jaroslav Soukup | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Martin Smetana se kromě povinností v liberecké nemocnici stará také o zdraví českých biatlonistů, u kterých působí v roli lékaře. A právě on byl jednou z nejdůležitějších postav u úspěšného návratu biatlonisty Jaroslava Soukupa. Ten po letním zranění netušil, zda bude moci do právě skončené sezóny vůbec zasáhnout.

Jak těžké je udržet sportovce, který chce trénovat a závodit za každou cenu, aby zůstal v klidu a vyléčil se?

„Myslím si, že to je pro sportovce alfa a omega celého léčení. Samozřejmě musíme tomu sportovci říct, jak vážně je zraněn nebo jak vážně je nemocný, jak dlouhá musí být zhruba ta léčba a jak dlouho bude bez sportu. Od toho se potom musí odvíjet i daný cíl, kterého chce sportovec dosáhnout s tím, že jeho kariéra může být v tu chvíli zraněním nebo nemocí dočasně, nebo i dlouhodobě ohrožena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Doktor Martin Smetana mluví o riziku sportovců při brzkých návratech po zranění

Co k tomu nejvíce pomůže? Stanovení těch nejvzdálenějších cílů a případně jejich postupné urychlování?

„Mám s tím rozhodně lepší zkušenost než za každou cenu sportovci slíbit, že bude velmi brzo fit, a potom to prodlužovat. To sportovci velmi špatně snášejí a pak to vede k tomu časnému nebo urychlenému návratu ke sportu. Když si stanovíme dlouhodobý cíl a řekneme si, čeho chceme dosáhnout, možná to půjde lépe a ten člověk se s tím lépe vyrovná. Mám s tím takovou zkušenost a myslím si, že to je lepší varianta.“

Vy jste zachránil ruku, kariéru i sezónu biatlonistovi Jaroslavu Soukupovi. Ten se v konci letní přípravy zranil při pádu na kole, ale v únoru pomohl vybojovat bronz smíšené štafetě na mistrovství světa. Jak jste to dělal v tomto případě?

„S Jardou jsem to měl trochu jednodušší v tom smyslu, že se s ním znám velmi dlouho. Řekněme, že tam není jen vztah sportovec – lékař, možná je tam i trochu kamarádský vztah. A velmi mi v tom pomohl i trenér mužského manšaftu Ondra Rybář, se kterým jsme si jasně řekli, čeho chceme docílit. Ten cíl byl, aby byl Jarda do konce sezóny schopen jezdit, a pokud to bude možné, aby byl schopen jet na mistrovství světa, které bylo v letošním roce v našich domácích podmínkách. I když jsem tomu sám osobně úplně nevěřil. To, že se to povedlo, bylo souhrou všech dobrých náhod a dobrého hojení, vynikající fyzioterapie a rehabilitace a samozřejmě i snahy a píle sportovce jako takového.“

Petr Kadeřábek, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme