Lucembursko

Počet tajných daňových dohod v EU rapidně vzrostl, ukázala studie. Nejvíc jich je v Lucembursku

|Filip Nerad |Ekonomika

V Evropské unii dramaticky přibylo daňových dohod států s nadnárodními firmami. Podle studie evropského sdružení nevládních organizací EURODAD jejich počet od roku 2013 vzrost ze zhruba 500 na 1500. Po aféře LuxLeaks s daňovým zvýhodňováním velkých firem v Lucembursku přitom Evropská unie slibovala omezit tuto praxi. Nejrozšířenější je nadále v Lucembursku, Česká republika patří podle studie k evropskému průměru.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

V Lucembursku se euroskeptikům nedaří. Země je nejbohatším členem EU

V Evropě stále najdeme země, které jsou pro nás neznámé. A to nemusíme dávat za příklad třeba takové Moldavsko. Do Lucemburska je to z Čech pár hodin autem, ale o mentalitě tamních lidí toho moc říct asi neumíme. Lucembursko je přitom zdaleka nejbohatší zemí v celé Evropské unii. A tak asi není překvapivé, že o Evropě mluví Lucemburčané hlavně v dobrém.

V lucemburském Echternachu tančí procesí polku. Pod ochranou UNESCO

|Pavel Novák, Kateřina Kozmová |Historie

Čínské stínové divadlo, průvod obřích soch v belgickém Aalstu nebo třeba portugalské písně Fado. Tyto a desítky další událostí a lidových tradic neupadnou v zapomnění i díky tomu, že jsou zaspané na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. I tak malá země jako Lucembursko má na seznamu svou perlu – taneční procesí ve městě Echternach.

|Pavel Novák, Lucie Maňourová |Zprávy ze světa

V Lucemburku se na konci roku zavře česká ambasáda. Místní Češi musí na úřad jinam

Berou nám pevnou půdu pod nohama, stát před námi zabouchl dveře, mohou říkat dva tisíce Čechů, kteří žijí a pracují v malé zemi sevřené Francií, Německem a Belgií. Od ledna zanikne naše diplomatické zastoupení v Lucembursku. Tato země má jen asi tolik obyvatel, co Liberecký kraj. V Lucemburku ale sídlí mnoho institucí Evropské unie, bank, podniků a hlavně Češi, kteří v nich pracují a reprezentují svou zemi.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Hospicová péče v Lucembursku je pro Česko zatím nedostižným cílem

C´est la vie. Takový je život. Patří k němu i to, že jednou skončí a člověk odchází z tohoto světa. Záleží na tom, jak takový konec životní cesty vypadá. 70 procent obyvatel Česka si přeje prožít své poslední dny doma. Realita je ale taková, že se takové přání splní jen pětině lidí. Ostatní umírají v nemocnicích. V Lucembursku je tento poměr přibližně vyrovnaný. Zpravodaj Českého rozhlasu v zemích Beneluxu Pavel Novák Zblízka navštívil jediný lucemburský hospic.