Všechny přístupové cesty do soutěsek jsou opatřením obecné povahy uzavřené do 15. dubna. Správa parku teď řeší, jak co nejbezpečněji stromy v kritickém stavu odstranit.
„Pan státní zástupce se rozhodl tomu vyhovět. Rozhodnutí je v tuto chvíli pravomocné, já i státní zástupce jsme se po vyhlášení rozhodnutí vzdali práva stížnosti,“ řekl Baldův právník.
„Aktuálně máme naprosto běžný provoz distribuční soustavy. Samozřejmě jsme i nadále v pohotovosti a uvidíme, jak se větrná situace bude nadále vyvíjet. Ale zatím máme klid,“ potvrdila mluvčí ČEZ.
Meteorologové varují, že bude foukat do pondělního rána. Na některých místech se také může tvořit námraza. Na horách na severu země může vítr dosáhnout v nárazech rychlosti až 125 kilometrů v hodině.
Vědci využili data o šesti druzích opadavých stromů z bezmála 4 000 stanovišť napříč Střední Evropou. Vedle toho také provedli sérii experimentů, kde zkoumali i vliv rozdílné míry slunečního světla.
V Barceloně, Tokiu nebo Římě se usídlili exotičtí papoušci alexandři velcí. Zahraniční zpravodaj Radiožurnálu se vydal po jejich stopě v německém Kolíně nad Rýnem.
„Je to tak výborná zpráva, že ani nedokážu říci, jak mne uklidnila,“ řekla Laura McLendonová . Zprávy z minulého týdne o tom, že přírodní park a s ním vzácné stromy shořel, podle ní byly zavádějící.
Na Vysočině odklízeli hasiči stromy na desítkách míst, v Jihomoravském kraji evidují zhruba sto výjezdů. Zasahovali u stržených elektrických drátů i uvolněné střešní krytiny.
Nejčastěji hasiči odstraňovali stromy a větve, které popadaly na silnice a bránily plynulému provozu. Nejvíc zásahů měli na Žďársku.Bouře zaměstnala hasiče i v Královéhradeckém či Jihomoravském kraji.
Zákaz vstupu platí ve vybraných údolích v okolí Lipníka do konce května. Už teď ale lesní správce revíru Roman Palánek ví, že všechny chalarou napadené stromy do tohoto termínu vytěžit nestihnou.
Rezervy vidí Brabec například v možnosti využití odpadních vod, které nejsou příliš znečištěné. Takzvané šedé vody, tedy vody ze sprch, myček, umyvadel, by se mohly využívat například ke splachování.
Orkán Sabine, který republiku zasáhl začátkem týdne, poškodil necelý milion metrů krychlových stromů, které patřily státnímu podniku. Škody podnik vyčíslil na 250 až 300 milionů korun.
Kůrovec letos napadne až 60 milionů kubických metrů dříví, v příštím roce se pak objem může zdvojnásobit až na 120 milionů metrů krychlových, předpovídá think-tank Czech forest.
Magistrát podle primátora neměl jinou možnost než kácení desítek stromů, které mají udělat místo pro bytový dům, povolit. Chybu podle něj udělala městská část, která na investora málo tlačila.
Před kácením musí vždy existovat nějaká konkrétnější zjištění, z nichž vyplývá reálné nebezpečí pádu stromu. Rozhodl tak Nejvyšší správní soud, verdikt je dostupný na jeho webových stránkách.
Podle soudu chtěl útoky, lokalizovanými do nepřehledného místa trati, závažným způsobem zastrašit obyvatelstvo, když předstíral, že se jedná o akt islamistických teroristických skupin.
Lesníkům z jižní Moravy už usychají i dříve odolné duby a buky. Kvůli suchu posledních let stromy nerostou, mají krátké větve a předčasně shazují listí.
Loni Lesy ČR investovaly do pěstebních prací a obnovy lesa 2,15 miliardy korun, v plánech pro letošní rok měly 2,4 miliardy korun a v roce 2020 zhruba 3,2 miliardy korun.
Kůrovcová kalamita je důvodem, proč se v Česku ve velkém kácí lesy. Se stromy ale mizí i úkryty pro srnčí zvěř. Ta proto hledá nová místa i několik kilometrů vzdálená od původní lokality.
Jen v červenci bylo podle ústavu zničeno 2254 kilometrů čtverečních vegetace, což je třikrát až pětkrát více než ve stejném období v posledních čtyřech letech.