Podle jednoho ze sadařů existují v české krajině stovky odrůd ovocných stromů a mnohé z nich jsou zcela unikátní. Proto apeluje na lidi, aby staré stromy na svých zahradách bezhlavě nekáceli.
Práce lesníků se neustále vyvíjí. I v tomto oboru se objevují nové technologie, na které si musí pracovníci zvykat. Je to případ i Lázeňských lesů Karlovy Vary, které teď objednaly nový 3D tomograf.
Německo ochromil orkán Ylenia, který zasáhl železniční i leteckou dopravu. Zatím má dvě oběti. Polskem od půlnoci přechází vichřice, která strhla jeřáb a dosud si vyžádala tři životy.
Kvůli orkánu Nadia v Evropě zahynulo nejméně pět lidí, další jsou zranění. Kromě neštěstí v Německu a Polsku stromy, které porazil silný vítr, zabily dva lidi ve Skotsku a dalšího v Polsku.
Silničáři sice minulý rok vysázeli téměř za každý pokácený strom jeden nový, třetinu z nich ale na jiných místech než v původních alejích podél silnic.
Rodiny z obcí poničených tornádem na jihu Moravy dostaly zdarma vánoční stromky, ozdoby, cukroví a další dary. Vše zorganizovala jedna z dobrovolnic, která jezdí od června pomáhat pravidelně.
Celkem tady půjde k zemi asi 400 stromů, dohromady 500 kubíků dřeva. „Ano, to je předpoklad. Myslím, že se budeme v těchto číslech pohybovat,“ vysvětlil revírník Lesů České republiky Michale Hála.
Občané si mohou strom zasadit buď sami, nebo to mohou nechat na ekologické organizaci Coed Cadw. Ve Walesu je podle nejnovějších statistik zhruba 1,38 milionu domácností.
„Máme příliš vysoké stavy zvěře v porovnáním s tím, jaký máme stav lesa,“ popisuje pro iROZHLAS.cz vedoucí katedry ekologie lesa na České zemědělské univerzitě v Praze Miroslav Svoboda.
Po ekonomické stránce je umělá obnova náročná v jejím úplném počátku. U přirozené obnovy se to projevuje během výchovných zásahů, když si vlastník les přizpůsobuje.
Tento způsob likvidace mrtvých a mnohdy nebezpečných stromů simuluje přírodní událost, jakou je třeba vichřice nebo blesk. Hodí se právě do míst, kam se nedostane těžká těžební technika.
Poptávka po nových sazenicích vzhledem k zalesňování převažuje jejich nabídku. Lesníci si musí sazenice v lesních školkách nasmlouvat dostatečně dopředu.
„Propuklo peklo a součástí toho se stalo, že zmizely všechny lesy,“ říká zoolog Miloš Anděra. Předchůdci primátů na rozdíl od dinosaurů katastrofu přežili díky tomu, že se naučili běhat po zemi.
„Konkrétně Mariánské náměstí se může velmi rychle u lidí ,zabydlet‘. I díky tomu, že dnes je tam jakýsi kurátor náměstí – Městská knihovna,“ popisuje architekt.
Účinná obrana proti šíření voskovičky jasanové podle odborníků neexistuje. Invazní choroby navíc ohrožují i další listnaté stromy, a snižují tak pestrost českých lesů.
Jihomoravští hasiči v neděli večer v souvislosti s bouřkami dosud zasahovali u více než 50 událostí. Nejčastěji to jsou spadlé stromy, hasiči také odčerpávali vodu ze zatopeného rodinného domu.
Bouřky se přehnaly přes západní část Česka. Nejprve udeřily v Karlovarském, Plzeňském a Ústeckém kraji, poté se přesunuly přes Středočeský kraj a Prahu do Libereckého kraje.
Kvůli vírům a rotujícímu větru tornádo strhávalo objekty, které mu přišly do cesty, včetně stromů, plotů nebo i aut. Obrys tornáda byl viditelný i z dálky.
„V lese by ale měly v budoucnu zůstat taky stromy, o které budou mít zájem spíš zvířata a náhodní kolemjdoucí než obchodníci,“ říká lesní poradce Aleš Erber.
Ve Vyšehoří na Šumpersku spadlý strom kromě elektrických drátů poškodil i rodinný dům, řekla mluvčí hasičů Lucie Balážová, podle které už bouřky v kraji postupně ustávají a situace se zklidnila.
„Pavouci, kteří žijí na zemi, se potřebují dostat velmi rychle vzhůru. Vlákna se zachytí na vegetaci a oni po nich mohou uniknout,“ sdělil kurátor oddělení hmyzu.
Několik set let starý dub nedaleko Krnova padl k zemi poté, co jeden ze zaměstnanců Lesů ČR rozhodl o tom, že ohrožuje zdraví lidí. Dub při tom stál v lese na opuštěném místě.
Zmiňovaná houba stromy oslabí, následně je napadají další škůdci. Výsledkem je odehnívání kořenů a velké riziko vyvrácení. Tady jich na zem spadly už desítky.