Poslanec Broj se stal obětí procesů. Komunistická justice ho poslala na smrt měsíc před Horákovou

Letos uplynulo už 120 let od narození lidoveckého politika Stanislava Broje. Byl oběšen ještě měsíc před Miladou Horákovou, přesto jde o zapomenutou postavu našich poválečných dějin. V pořadu Portréty Českého rozhlasu Plus ho připomene historik Michal Pehr.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Broj (1901-1950) pocházel ze selské rodiny z obce Volduchy

Stanislav Broj (1901-1950) pocházel ze selské rodiny z obce Volduchy | Zdroj: Post Bellum

„Každý by měl být pánem na své půdě,“ prohlásil v květnu 1946 na schůzi lidovců v chebském hostinci Na Výsluní poslanec Broj. Normální věta v demokratických poměrech? Mělo to háček: poměry v „třetí“ republice nebyly normální. Důkazem je, že tato věta – jako mnoho dalších, které Broj na setkáních s voliči pronesl – byla zaznamenána v materiálech Zemské úřadovny státní bezpečnosti, předchůdkyně obávané StB.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslance Broje poslala komunistická justice na smrt měsíc před Horákovou

Stanislav Broj (1901-1950) pocházel ze selské rodiny z obce Volduchy nedaleko Rokycan. Rodinné hospodářství převzal v roce 1933, to už byl řadu let členem agrární strany a neformálním mluvčím zemědělců na Rokycansku. Za války podporoval protinacistický odboj a v květnu 1945 zakládal ilegální národní výbor.

Poslancem lidové strany

Agrární strana nebyla po válce povolena a Broj, který chtěl dál hájit zájmy zemědělců, vstoupil k lidovcům. „Objel předsedy všech stran, které tu byly. Když se vrátil, řekl, že se mu jeví jako nejlepší lidová strana. Protože nemá v programu slovo socialismus, na které byl alergický,“ vzpomínal Brojův syn Jan.

V roce 1946 byl Stanislav Broj zvolen za Plzeňský kraj poslancem národního shromáždění. Právě v té době si komunisty ovládaná tajná policie začala zaznamenávat jeho výroky, pronesené na shromážděních v západních Čechách. Broj po celou dobu výkonu mandátu dál hospodařil, nestal se z něj poslanec na plný úvazek.

Skutečný „hon“ na Stanislava Broje začal ale po 29. květnu 1948, kdy s ohledem na blížící se volby zanikl jeho mandát. V červnu 1948 byl zatčen a v prosinci 1948 odsouzen za „protistátní“ výroky, pronesené v době výkonu funkce poslance, na pět let.

Další vykonstruovaný proces přišel v květnu 1950, kdy byl Broj označen za jednoho z osnovatelů údajné vzpoury vězňů na Borech. Verdikt – trest smrti. Stanislav Broj byl 23. května 1950 oběšen; měsíc před oběšením Milady Horákové. Podle některých historiků jsou Horáková a Broj jediní čeští opoziční poslanci, kteří za své antikomunistické postoje zaplatili životem. Snad bude pořad Portréty připomínkou osudu muže, který neprávem zůstává ve stínu Milady Horákové.

David Hertl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme