K znovuotevření případu došlo na základě objevení dříve neznámé skutečnosti, která by mohla rozsudek změnit. Žádost o obnovení procesu podal praprasynovce generála Syrového.
Soud v Rusku v novém procesu shledal vinným vězněného opozičního politika Alexeje Navalného, informovaly v úterý AFP a Reuters. Podle prokuratury spáchal rozsáhlý podvod.
Vyšetřovatelé se měli dostat k videím, na kterých teenageři odpalovali v opuštěných budovách petardy – obvinili proto Uvarova i z absolvování výcviku za účelem provádění teroristických aktivit.
V roce 1946 byl Stanislav Broj zvolen za Plzeňský kraj poslancem národního shromáždění. Právě v té době si komunisty ovládaná tajná policie začala zaznamenávat jeho výroky.
Čtyřiadvacetiletý Tong Ying Kit vloni 1. července najel na motorce do hloučku policistů. V ruce přitom držel transparent s nápisem „Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby“.
Nelson uvedl, že soudce podle něj porušil Chauvinovo právo na spravedlivý proces tím, že zamítl jeho žádost o přesunutí soudu na jiné místo. Podle Nelsona se porota a prokuratura dopustily pochybení.
Byl mezi nimi například bývalý předseda vlády Jaroslav Krejčí, ministr národní obrany Jan Syrový nebo Josef Kliment – politický tajemník prezidenta Emila Háchy.
Měli bojovat o další titul hokejových mistrů světa. Místo toho putovali na dlouhé roky do vězení. Přesně před sedmdesáti lety byli hokejisté Bohumil Modrý a spol. odsouzeni ve vykonstruovaném procesu.
Dne 10. listopadu 1951 byli v Praze na Pankráci popraveni (přesněji zavražděni) Alfréd Plocek, Miloslav Franc a Jaroslav Peške. Patřili k představitelům československé technické inteligence.
Akce měla připomenout památku Milady Horákové, kterou před 70 lety zavraždili po vykonstruovaném procesu komunisté. Promítání proběhlo z okna zaparkovaného auta.
Před 70 lety vyvrcholil justiční vraždou Milady Horákové nejvýznamnější politický proces v komunistickém Československu. Jak dopadl na život jejích nejbližších?
Proces proti Miladě Horákové a jejím údajným společníkům ve smyšlené trestné činnosti byl před 70 lety především velkým divadlem. Svou roli v něm dostala i mladičká prokurátorka Ludmila Brožová.
Krátce po osmé hodině ráno začalo v Praze soudní líčení se 13 lidmi. Obžalovaní měli za sebou několik měsíců výslechů a psychického i fyzického nátlaku ve vyšetřovací vazbě.
Podnikatele odsouzeného za úmyslné ublížení na zdraví se na podzim zastal Ústavní soud. Za sražení ženy autem dostal Janoušek 4,5 roku vězení. Trest má ale přerušen ze zdravotních důvodů.
Podle ústavních soudců bylo porušeno Janouškovo právo na soudní ochranu. Za sražení ženy si má lobbista odpykat celkem 4,5 roku, momentálně má trest přerušen ze zdravotních důvodů.
„Jménem našeho pracujícího lidu žádám proto soud, aby nad touto ničemnou bandou vyslovil rozsudek co nejtvrdší,“ požadoval v závěrečné řeči prokurátor Eduard Švach.
Praha||Jaroslav Skalický, dok, pak|Historie|seriál procesy 50. let
První díl nového seriálu Radiožurnálu Politické procesy 50. let se věnuje soudnímu sporu s klatovskými skauty, kteří na Šumavě převedli přes hranice do západního Německa desítky lidí.
Za druhé světové války velel Píka vojenské misi v Sovětském svazu. Po únoru 1948 ho ale komunistická justice obvinila ze špionáže a zrady a odsoudila k trestu smrti oběšením. Zemřel 21. června 1949.
Mezi postavami komunistického představení, kteří v něm hrají své předem naučené role, vyniká hlavní žalobce Josef Urválek. Je známý i z dalších vykonstruovaných procesů, například s Miladou Horákovou.
Neukrýval zbraně, nepodával žádná velezrádná hlášení do zahraničí a neroznášel po nocích zakázané letáky. Přesto prožil Jan Filla patnáct měsíců v jednom z komunistických uranových lágrů.
Poslali ho na 20 let za mříže. Ale já chtěl, aby bylo jasné, že přesto vyhrál, říká ruský režisér Askold Kurov o Olegu Sencovovi, jednom z nejznámějších politických vězňů dneška.
Dvojici Čechů zadržených v Turecku přeložili do věznice ve Vanu na jihovýchodě země. Markétu Všelichovou a Miroslave Farkase zadrželi v Turecku loni v listopadu. Podle tamních úřadů patří ke kurdským milicím YPG, které Turecko na rozdíl od Česka považuje za teroristickou organizaci.
Vrchní soud v Praze zamítl stížnost lobbisty Romana Janouška proti říjnovému rozhodnutí, které nepovolilo obnovu procesu v jeho kauze úmyslného sražení ženy autem. Rozhodnutí je pravomocné. Informaci potvrdil mluvčí pražského vrchního soudu Jan Fořt.