proces

V Lille začal proces s exšéfem MMF Straussem-Kahnem. Je obviněn z kuplířství

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Ve francouzském Lille začal proces s Dominiquem Straussem-Kahnem. Zájem médií je mimořádný. Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF), který byl jedním z kandidátů na francouzský prezidentský úřad, je obviněn z kuplířství. Hrozí mu pokuta přes milion eur a desetiletý pobyt za mřížemi. Spolu s ním je souzeno dalších třináct lidí, mezi nimi manažer hotelu Carlton, ve kterém se pořádaly různé večírky.

|Kateřina Procházková, bre |Zprávy ze světa

V Číně začal soud s bývalým členem politbyra Po Si-lajem, hrozí mu trest smrti

Někdejší vysoce postavený čínský politik Po Si-laj stojí před soudem. Bývalý člen politbyra je souzen za korupci, braní úplatků a zneužití moci veřejného činitele. Údajně vzal úplatky za více než 20 milionů jüanů, v přepočtu přes 60 milionů korun. Sám Po Si-laj ale všechna nařčení odmítá. Podle očekávání ho soud shledá vinným. Hrozí mu doživotí až trest smrti. Proces mnozí označují za největší aféru posledních třiceti let.

|Petr Sehnoutka, Mirko Kašpar, bre |Zprávy z domova

Rath po několika dnech skončil svou výpověď u soudu. Dotazům se vyhnul, chce internet a konec vazby

Poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath ukončil po několika dnech svou výpověď u středočeského krajského soudu. Obvinění z přijetí úplatků za ovlivňování veřejných zakázek odmítl. Následovat měly dotazy žalobce a dalších advokátů, těm se ale obžalovaný poslanec vyhnul. Rath na ně chce odpovědět jen v případě, že bude mít přístup k internetu a nebude ve vazbě.

|Zuzana Kopuletá, Matěj Skalický |Zprávy z domova

Členům Toflova gangu hrozí až 16,5 roku. Obvinění žalobu odmítají

Několik měsíců až rok se může táhnout proces s obžalovanými z takzvaného Toflova gangu, který tento týden začal v Brně. Před krajským soudem tam stojí 13 převážně bývalých policistů, kteří měli podle obžaloby vydírat podnikatele. Policie zdokumentovala přes dvacet případů, kdy od svých obětí za manipulaci trestního řízení požadovali statisíce až miliony korun.