Do roku 2025 uhlíková neutralita. Nový Zéland vyhlásil stav klimatické nouze

Novozélandská vláda ve středu vyhlásila stav klimatické nouze. Kabinet premiérky Jacindy Ardernové k symbolickému kroku připojil slib, že veřejné instituce dospějí do roku 2025 k uhlíkové neutralitě, tedy rovnováze mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry. Wellington toho chce docílit mimo jiné zrušením kotlů na tuhá paliva a nakoupením elektrických aut, píše agentura AP.

Wellington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová

Premiérka Ardernová považuje akt za výraz uznání další generace. | Foto: HB | Zdroj: Reuters

Ardernová prohlásila, že vláda obvykle vyhlašuje stav nouze v případě přírodních katastrof, ale pokud nezačne řešit klimatickou změnu, budou přírodní neštěstí i nadále častá. Středeční krok prý vláda učinila s ohledem na budoucí generace.

„Tato deklarace je uznáním další generace. Uznáním břemena, které ponese, pokud to neuděláme správně a nezačneme nyní jednat,“ uvedla podle agentury Reuters premiérka před poslanci, kteří vyhlášení klimatického stavu nouze většinou schválili. Proti vyhlášení klimatického stavu nouze hlasovali zástupci opoziční Novozélandské národní strany, podle nichž je deklarace pouze ‚mávání ctností‘, které postrádá praktická řešení.

Deklarace praví, že klimatická změna je jednou z největších výzev, které lidstvo čelí a zavazuje se minimalizovat globální oteplování. Konstatuje také, že změna klimatu bude mít devastující dopad na Nový Zéland v podobě záplav, ničivých požárů, zvýšení hladiny moří či nedostatku vody.

Pandemie snížila emise nejvýš o 7 procent, odborníci stále vsází na klimatickou neutralitu

Číst článek

Ardernová, která se svou Novozélandskou stranou práce nedávno zvítězila v parlamentních volbách a obhájila tak premiérský post, už dříve oznámila záměr nechat vysadit miliardu stromů. Kromě toho chce postupně zrušit průzkumy pro námořní těžbu ropy a plynu a docílit do roku 2030 stavu, kdy bude veškerá elektrická energie distribuovaná v zemi vyrobená z obnovitelných zdrojů, píše AP.

Loni její vláda schválila zákon, jenž stanovuje cíl dospět k uhlíkové neutralitě země do roku 2050. Nový Zéland se nyní přidal k 32 dalším zemím, které vyhlásily stav klimatické nouze už dříve. Jako první tak učinila loni Británie, následovalo ji například Irsko, Kanada, Francie či Japonsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme