Horký červen zhoršil situaci. Přinesl sucho na třetinu území Česka

Půdní sucho je nyní na 35 procentech území, nástupem horkého června se zhoršil stav půdní vláhy, kterou předtím vylepšily květnové srážky. V následujících deseti dnech by se plocha se sníženou vláhou mohla rozšířit až na 80 procent území republiky, řekl člen projektu InterSucho Pavel Zahradníček. Stav podzemních vod je celkově podprůměrný.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho je v povrchových tocích podle Zahradníčka hlavně v jihozápadních a západních Čechách | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Květen byl srážkově nadprůměrný o 30 procent, ale ne na celém území. V Čechách byly většinou srážky jen slabě nadprůměrné nebo průměrné, naopak na Moravě bylo srážek dostatek a to nejvíce na Vysočině a východě republiky,“ uvedl Zahradníček.

Zelenina v Česku dál zdražuje, některé druhy stojí nejvíc v historii. Cibule je třikrát dražší než vloni

Číst článek

Koncem dubna byl podle něj rozsah sucha skoro na celém území Česka, ale květnové srážky snížily plochu se sníženou půdní vláhou na deset procent. Horký červen situaci opět zhoršil.

Letošní srážky jsou na tom lépe než v předchozích třech letech. Na velké části je letos podle Zahradníčka víc srážek než dlouhodobý průměr. Nedostatek je na Plzeňsku, Litoměřicku, Rakovnicku, v okolí Prahy, na Znojemsku a na střední Moravě. „Tam zůstává i nejhorší situace v půdním suchu,“ dodal Zahradníček.

Sucho je v povrchových tocích podle Zahradníčka hlavně v jihozápadních a západních Čechách. Sucha dosahují také toky ve střední Moravě. Květnové srážky pomohly pásu od jižních Čech po Orlické hory, kde je stav nyní normální. Nadprůměrná je situace na severovýchodě republiky a v Jizerských horách.

„I přesto na většině území přetrvává mírně až silně podprůměrný stav. Mimořádně nízký stav podzemních vod je nyní na Břeclavsku,“ sdělil Zahradníček.

V následujících dnech lze dál očekávat nadprůměrné teploty vzduchu a srážky hlavně z bouřek. Proto se dá očekávat rozšiřování ploch se sníženou půdní vláhou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme