O tom, zda je pobyt ve studené vodě vhodný pro každého a jak postupovat poradil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu instruktor Wim Hofovy metody Jakub Chomát.
Cena vody v Česku příští rok průměrně zvýší o pět procent, píše Mf Dnes. A tým českých vědců bude podle Práva zkoumat vliv dezinfekce na historické předměty. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Největší z těchto vodních nádrží má velikost 30 x 20 kilometrů a je obklopená několika menšími jezery. Voda bude pravděpodobně velmi slaná vzhledem k tomu, že v mrazivých teplotách zůstává tekutá.
Stejně jako Česká republika se i Polsko potýká s problémy se zadržením vody, které přinášejí změny v počasí. Tropická léta, teplé zimy pak způsobují potíže nejen zemědělcům.
Jednou z možností, jak okolí vodních toků zavlažit, je podle Pařila odčerpávání vody přímo z řek. Není to ale podle něj ideální, navíc se tím problém se suchem v blízkosti řek nevyřeší.
Německo chce investovat do využití vodíku. Má posloužit jako palivo v dopravě, nebo jako zdroj energie. Vodík se teď vyrábí hlavně ze zemního plynu, na severu země ale testují i ekologičtější způsob.
Česká média se ve čtvrtek věnují také tomu, že stále více Čechů chce studovat prestižní školu v zahraničí. Pomáhá jim v tom i rozšířenost online výuky.
Česká média se ve středu věnují také tomu, že v zemi stoupá počet lidí trpících revmatoidní artritidou. Za posledních osm let počet pacientů vzrostl o šedesát procent.
Pokud by Etiopie začala s napouštěním během období sucha, mohlo by to mít pro Egypt katastrofální důsledky. Egypt proto navrhl, aby Etiopie nádrž naplnila postupně během několika let.
Soutěž Adapterra Awards odměňuje každý rok nejlepší řešení, které vodě a klimatu pomůže. S lesní tůní a mokřady kolem ní soutěží soukromý zemědělec Jiří Kunc ze Skleného na Žďársku.
V jedné z nádrží skladu státních hmotných rezerv došlo i k úniku nafty do jímky. Podle předsedy Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra v areálu zasahují hasiči a situace je nadále monitorována.
„Obec by si měly sehnat někoho, kdo by jim tam řekl, co je tam skutečně špatně, kdo by udělal poctivou analýzu a nasměroval je, jak si o pozemkové úpravy požádat,“ navrhuje biolog Oldřich Syrovátka.
Ve středečním výběru z médií se dočtete, že lidé posedlí hygienou kvůli koronaviru si škodí. Píše to Mf Dnes. Voda z české krajiny podle Hospodářských novin odtéká rychleji i kvůli narovnávání toků.
V minulosti v dubnu tál sníh na horách a toky byly plné vody. Nyní je v Praze ve Vltavě 22 % měsíčního průměru. Jedná se o horší parametry, než ve velmi suchém roce 2018.
„Jakmile se začala probouzet vegetace, tak rychle odebírá vodu z povrchové vrstvy, takže se sucho začalo projevovat docela rychle,“ říká Miroslav Trnka, bioklimatolog a koordinátor týmu Intersucho.
Vodárenské společnosti tedy podle ústavu nemusí své postupy měnit ani zavádět dezinfekci, kde se u podzemních zdrojů nepoužívá. Není ani nutné častěji provádět rozbory vody.
Poprvé v historii vyjel v běžném provozu po české železnici vlak pod dozorem evropského zabezpečovače ETCS, píše server Zdopravy.cz. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Nepíšu pod vlivem šedého ledna a února a nemám potřebu vám kazit chuťové požitky, ale napadlo mě při zmínce smrti astronoma, astrologa a alchymisty Tycha Braheho, že s jídlem to nemáme jednoduché.
Ceny bydlení stále tlačí nahoru akutní nedostatek bytů. Hlavně ve velkých městech šponuje poptávka ceny vzhůru. Za poslední rok navíc o 10 až 15 procent ubylo i žadatelů o hypotéku.