Věda pro děti: Jak vypadaly bleší cirkusy a jakým trikem donutili majitelé malé parazity vystupovat?

Zmenšeniny různých věcí jsou mezi lidmi odjakživa velmi oblíbené. Proto v minulosti diváci milovali i bleší cirkusy. Byly plné maličkatých atrakcí, hudebních nástrojů, vozíčků a dalších zajímavostí. A to vše obsluhovaly blechy. Podrobnosti má Rádio Junior.

VĚDA PRO DĚTI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bleší cirkus z Eduardovského období (Velká Británie)

Bleší cirkus z Eduardovského období (Velká Británie) | Foto: Zachary Culpin | Zdroj: BNPS / Profimedia

Asi tušíte, že blecha, která žije jen krátce, není zrovna ideální živočich k trénování. Jejich účinkování tedy bylo tak trochu podvodem. Blešky byly k jednotlivým atrakcím přilepené nebo přivázané tenkými drátky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadaly bleší cirkusy a jakým trikem donutili majitelé malé parazity vystupovat?

Blechy se například dovinuly jemným drátem a táhly kočár. Nebo se jednotlivé miniaturní míčky potřely přírodní látkou zvanou kafr, kterou blechy nenávidí, a snažily se je od sebe dostat. Pak to pro diváky vypadalo, že hrají kopanou. 

Malá bleší kapela fungovala tak, že se k blechám přilepily mini hudební nástroje. Blechy se přilepily na podklad, který se zahřál, a ony se snažily uniknout. Pak to vypadalo, že jsou součástí malého orchestru.

Protože jsou blechy opravdu silné, dokázaly miniaturní atrakce rozpohybovat. Některé cirkusy byly mechanické, později i elektrické, a hýbaly se samy. Blechy mezi tím jen tak poskakovaly.

Věda pro děti: Jsou klíšťata něčím užitečná, nebo jen škodí?

Číst článek

Počátky bleších vystoupení sahají až do 16. století, je tedy jasné, že tato pouťová atrakce má dlouhou historii.

Zhruba v padesátých letech minulého století začala tato zábava upadat, částečně kvůli povědomí o týrání zvířat i kvůli větší hygieně. Jeden bleší cirkus lze ale dodnes navštívit v Mnichově.

Eva Sinkovičová, kpe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme