Nový superpočítač zpracuje nejvíce dat na světě. Jeho paměť činí 160 terabytů

Americká počítačová společnost Hewlett Packard Enterprise v úterý představila prototyp počítače, který dokáže zpracovat větší množství dat než jakékoli jiné počítačové zařízení na světě. Prototyp má paměťovou kapacitu 160 terabytů a umí zpracovat pětinásobek informací obsažených ve všech knihách knihovny amerického Kongresu, uvedla agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Superpočítač - vizualizace

Superpočítač - vizualizace | Foto: Vysoká škola báňská

Prototyp je nejnovějším produktem výzkumného a vývojového projektu Hewlett Packard Enterprise pod názvem The Machine, v překladu Stroj. Jeho záměrem je vyvíjet supervýkonné počítače nikoli z tradičního hlediska rychlosti procesorů, ale na základě kapacity paměti.

Ostravský superpočítač Salomon se dostal do žebříčku 500 nejrychlejších počítačů světa

Číst článek

Hewlett Packard Enterprise chce být lídrem v počítačové technologii v době, kdy na počítače kladou stále větší nároky obrovské soubory dat v rámci trendu „big data" čili velkých dat.

„Potřebujeme počítače stavěné pro éru velkých dat," uvedla ve zprávě firmy její šéfka Meg Whitmanová.

Rozsáhlá datová centra, která sestavují do sítí řadu počítačů, aby získala dostatečnou výpočetní kapacitu, podle hlavního architekta Hewlett Packard Labs Kirka Bresnikera ale nedokážou data efektivně přenášet.

Znamená to podle něj, že model jediného počítače by jednou mohl konkurovat infrastrukturám firem jako Amazon, které využívají cloudové systémy, tedy sítě vzdálených počítačových serverů. Vědci z oboru informatiky ani počítačové odvětví se zatím neshodují na tom, který systém bude zákazníkům sloužit lépe, uvedl Reuters.

Hewlett Packard Enterprise očekává, že paměťová kapacita jejího vlastního modelu jediného počítače se bude během doby zvyšovat. Současný prototyp má sice do komerčního využiti stále daleko, Hewlett Packard Enterprise už ale některé technologie vyvinuté v rámci tohoto programu uvádí na trh.

Supervýkonné počítače z hlediska rychlosti procesorů (listopad 2016)
Pořadí
Název Model
Procesor
1. Sunway TaihuLight Sunway MPP SW26010
2. Tianhe-2 TH-IVB-FEP Xeon E5–2692, Xeon Phi 31S1P
3. Titan Cray XK7 Opteron 6274, Tesla K20X
4. Sequoia Blue Gene/Q A2
5. Cori Cray XC40 Xeon Phi 7250
Zdroj: Wikipedia

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme