počítač

Útok na Zemanův počítač. Zpřísnili jsme bezpečnost, tajné informace neunikly, tvrdí Ovčáček

|Anna Kottová, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Prezident Miloš Zeman v neděli prohlásil, že se stal terčem hackerů a někdo „nainstaloval do jeho počítače dětskou pornografii". Jeho mluvčí Jiří Ovčáček pro Zpravodajský web Českého rozhlasu upřesnil, že k incidentu došlo před dvěma roky. Citlivé nebo tajné informace ale podle něj nemohly uniknout. Správa Pražského hradu od té doby podle Ovčáčka několikanásobně zvýšila zabezpečení celé počítačové sítě. O případ se zajímá i Policejní prezidium.

| ČRo |Technologie

Windows 10 se mohou do počítače stáhnout samy. Přes aktualizace

Aktualizace na nejnovější verzi operačního systému Windows se vám do počítače nově může stáhnout sama. I když o ni nestojíte. Doteď musel uživatel instalaci schválit. Firma Microsoft teď ale změnila způsob aktualizací a při základním nastavení systému se takzvaná desítka stáhne a spustí automaticky. Samovolnému přechodu na Windows 10 se ale dá zabránit.

|Šárka Škapiková |Regiony

Diktovací programy pomáhají hendikepovaným při práci s počítačem

Když sednete k počítači, první, na co obvykle sáhnete, je myš, a hned potom pokládáte prsty na klávesnici. Lidem s hendikepem, například těm, kteří neovládají jemnou motoriku nebo jim prsty či ruce chybí, už několik let pomáhá speciální program - ovládání hlasem. Vyvinuli ho experti na Technické univerzitě v Liberci. V praxi ho využívají třeba i klienti Jedličkova ústavu v Liberci.