Z vesmíru se vrátila loď Crew Dragon. Poprvé Zemi obletěla posádka bez profesionálního astronauta

V Atlantském oceánu u pobřeží amerického státu Florida přistála po letu na oběžné dráze kolem Země čtyřčlenná civilní posádka lodi Crew Dragon společnosti Space X podnikatele Elona Muska. Jejich kapsle SpaceX se spustila do oceánu těsně před západem slunce v 1.08 SELČ nedaleko místa, kde let o tři dny dříve začal. Informují o tom světové tiskové agentury. Je to první zcela amatérská posádka, která obletěla Zemi bez profesionálního astronauta.

Cape Canavarel (USA) (Aktualizováno: 8:52 19. 9. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modul lodi Crew Dragon přistál v Atlantském oceánu poblíž Floridy.

Modul lodi Crew Dragon přistál v Atlantském oceánu poblíž Floridy. | Foto: SpaceX | Zdroj: Reuters

Loď Crew Dragon se pohybovala rychlostí 27 360 kilometrů za hodinu a planetu byla schopna oběhnout každých 90 minut. Dostala se až do výšky 580 kilometrů nad Zemí, takže byla ještě výše než Mezinárodní vesmírná stanice (ISS).

SpaceX vyslala na oběžnou dráhu poprvé v historii čtyřčlennou posádku bez profesionálního astronauta

Číst článek

Velitelem výpravy byl 38letý miliardář Jared Isaacman, který za ni zaplatil blíže neurčenou částku v milionech dolarů. Vzal si s sebou tři hosty. Spolu s ním letěla devětadvacetiletá asistentka lékaře v nemocnici St. Jude Hayley Arceneauxová, která v dětství v tomto zařízení sama bojovala s rakovinou. Stala se nejmladší Američankou ve vesmíru a prvním člověkem s protézou na oběžné dráze Země.

Posádku doplnil dvaačtyřicetiletý datový inženýr Chris Sembroski a 51letá pedagožka Sian Proctorová, která je první černošskou pilotkou kosmické lodi.

„Vaše mise ukázala světu, že vesmír je pro nás všechny,“ uvedl kontrolní vysílač SpaceX. „Byla to pro nás sakra jízda… právě začínáme,“ odpověděl mu Isaacman, který tím chtěl naznačit, že v budoucnu se takto do vesmíru podívá více lidí.

Cíl mise

Hlavním cílem bylo především vybrání peněz na výzkum léčby rakoviny v nemocnici St. Jude v americkém Memphisu, která se specializuje na léčbu rakoviny dětí. Posádka chtěla získat 200 milionů dolarů. Sbírka byla na webových stránkách mise. Polovinu z toho podle odhadů přispěl velitel mise, miliardář Jared Isaacman.

Mise Inspiration4 ve vesmíru trvala přesně tři dny. Během této doby vědci a lékaři zkoumali, jak na prostředí ve vesmíru reagují lidé, kteří neprošli profesionálním výcvikem.

znk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme