Raketa Proton vynesla do vesmíru rusko-německý rentgenový teleskop

Po měsících odkladů v sobotu z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu úspěšně odstartovala raketa Proton, která do vesmíru vynesla rusko-německý rentgenový teleskop Spektr-RG. Zpravodajská stanice BBC společnou misi Berlína a Moskvy označuje za jeden z nejvýraznějších ruských kosmických počinů v postsovětské éře.

Bajkonur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Observatoř se skládá ze dvou hlavních komponent, kterými jsou německý teleskop eROSITA a jeho ruský protějšek ART-XC. Teleskopy budou mapovat vesmír v rentgenové části spektra. Vědci si od mise, jejíž výzkumná fáze potrvá čtyři roky, slibují objevení nových galaktických kup a aktivních galaktických jader.

Aparát bude umístěn v takzvaném libračním centru L2 (Lagrangeův bod L2), které je pro pozorování vesmíru výhodné, neboť jsou zde vyrovnány gravitační a odstředivé síly soustavy tak, že satelity si zde zachovávají svou polohu vůči soustavě.

Projekt Spektr-RG navazuje na ruský radioteleskop Spektr-R. Ten byl do kosmu vynesen v roce 2011, ale letos v lednu přestal reagovat na pokyny vysílané ze Země. Vyslání nové generace teleskopu nabralo výrazné zpoždění poté, co se vedení mise rozhodlo přesunout dopravu z nosné rakety Zenit na Proton.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme