Historickým městem roku bude Jilemnice, Cheb, anebo Příbor

Titul Historické město roku si dnes ze Španělského sálu Pražského hradu odnese buď Jilemnice, Cheb nebo Příbor. V přihlášených obcích se hodnotí zejména městská památková zóna nebo městská památková rezervace a v nich architektonický a stavební charakter.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Špalíček v Chebu

Špalíček v Chebu | Foto: www.kvpoint.cz, Petr Lněnička

Opravovat historická jádra českých a moravských měst pomáhá už přes dvacet let program regenerace, který vypisuje ministerstvo kultury. Přestože zájemců o peníze je hodně, i tady financí ale ubývá.

„V loňském roce program regenerace disponoval částkou 137 milionů, letos je částka ještě nižší, je to 100 milonů korun,“ popisuje současný stav náměstkyně ministryně kultury Anna Matoušková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Loni získalo titul Historické město roku Uherské Hradiště. Jeho místostarosta Stanislav Blaha byl hostem Ranního Radiožurnálu

Příbor loni mimo jiné dokončil opravy bývalé piaristické koleje. Z programu regenerace ministerstva kultury čerpal 850 tisíc korun. Starosta Příbora Milan Strakoš si pochvaluje také dobrou spolupráci s místními neziskovými organizacemi:

„Tam existuje velmi dobrá součinnost mezi neziskovými organizacemi. Působí jich tam celá řada. A jsou velmi zajímavé. Mohu jmenovat třeba Společnost Sigmunda Freuda, která vyvíjí celoevropské akce.“

Nejmenším z finalistů letošní soutěže Historické město je Jilemnice. Loni se tu povedlo díky milionovému příspěvku z programu regenerace městských památkových zón a rezervací opravit mimo jiné radnici, kostel sv. Vavřince a sochu sv. Barbovy. I přesto ale město do památek musí investovat také ze svého rozpočtu.

„Jilemnice je velmi malá, máme někde 45 milionů daňových výnosů, takže asi 3 až 5 milionů,“ dodává jilemnický starosta Vladimír Richter, který dnes také bude ve Španělském sále Pražského hradu.

„Šance jsou vždy, naděje umírají poslední. My nejsme poprvé na té pomyslné bedně mezi třemi nejlepšími. Jsme sice nejmenší, jsme také jediní, kteří mají jenom památkovou zónu, nikoli rezervaci jako ostatní dvě kandidátská města,“ konstatuje.

Jilemnická radnice procházela na jaře 2012 dílčí opravou střechy | Foto: licence Creative Commons 3.0 Unported, Jiří Erben

„Přesto si myslím, že máme co nabídnout. My totiž se přes 20 let jako město snažíme dělat vše pro památky,“ říká Richter.

Všechny tři finalisty nedávno Českému rozhlasu představil Ivo Rubík z pořádajícího Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska:

„U Chebu je třeba zmínit pořádání řady kulturních a společenských akcí, jež se odehrávají na náměstí Jiřího z Poděbrad nebo na Chebském hradě. V Jilemnici kromě toho, že je tam velké lyžařské centrum a jejich muzeum je nesmírně krásné, existuje jilemnický okrašlovací spolek s krásnými dámami, které tam chodí v krojích a podobně. Město Příbor má dlouhodobě svoji strategii rovněž zaměřenou na bohatý společenský život.“

S titulem Historické město roku je spojena také finanční odměna ve výši jednoho milionu korun, o něco menší částku získají ale i ostatní finalisté. Loni titul získalo Uherské Hradiště. Peníze investovalo do rekonstrukce domu na Masarykově náměstí.

„Jednalo se o rekonstrukci fasády, oken, střechy. Celková investice byla v hodnotě tří milionů korun,“ přibližuje místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Uherské Hradiště podle něj titul Historické město roku využilo jako jistou marketingovou značku. „Snažili jsme se ji co nejvíce propagovat. A může nám pomoci i to, že díky získání titulu je město od letošního zapojeno do soutěže, kterou organizuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska,“ dodává.

Eva Rajlichová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme