Troubky jsou prakticky novou obcí s živým historickým mezníkem

Před 15 lety se stala obec Troubky symbolem povodní. Záplavy tehdy na počátku prázdnin postihly pětinu území bývalé okresu Přerov. Voda vesnici na soutoku Bečvy a Moravy doslova odřízla od okolního světa. Dnes je prakticky novou obcí. Povodně však zůstávají živou vzpomínkou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Troubky- výstavba nového protipovoďnového valu

Troubky- výstavba nového protipovoďnového valu | Foto: Jana Zemková | Zdroj: Český rozhlas

Své domovy muselo tehdy opustit 1300 lidí. V evakuačních střediscích strávili několik dní. Devět obyvatel Troubek tragickou událost nepřežilo.

Paní Jaroslava Vitoslavská vzpomíná a bilancuje.

„Voda šla od Henčlova tak prudce, že si myslím, že kdyby vletěla v té síle do staré zástavby, tak by to možná dopadlo mnohem hůř. Ta ulice to tak jakoby podržela. Z prvního patra jsme viděli šeď a já říkám manželovi: ‚Tam je opar.‘. A tam už šla ta vlna.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Paní Jaroslavu Vitoslavskou navštívila s mikrofonem redaktorka ČRo Jana Zemková

Že v Troubkách padají domy, jim řekli až kamarádi, kteří přijeli kánoí. Do té doby sice slyšeli podezřelé zvuky, ale nenapadlo je, že živel mohl zasáhnout až do té míry.

„Člověk si připadla bezmocný. Postupem času se z toho prvního stresového okamžiku dostal a snažil se přiložit ruku k dílu,“ vzpomíná na dobu před patnácti lety současný starosta Troubek Radek Brázda, kterému v době povodně bylo 25 let.

„Po třech dnech, ve středu ráno už řekli, ať se chystáme k evakuaci, že nás odvezou. Celé přízemí bylo zatopené. Živnost jsem měla ve sklepě, všecko zmizelo,“ říká paní Vitoslavská, která se živí výrobou tradičních hanáckých krojů. Zůstalo jí jen žehlicí prkno, které jako jediné z dílny zachránili. Bylo 10 dní pod vodou.

Hlavy strojů se sice podařit zachránilo, ale motory vzala voda. Některé ze strojů prošly opravou.

Ačkoli měli dříve slepice a králíky, nechovají od povodně Vitoslavští žádné domácí zvířectvo. Paní Vitoslavská se nemůže zbavit vzpomínky na utopená zvířata.

Troubky- starosta Radek Brázda nad plány terénních úprav, které mají částečně ochránit Troubky | Foto: Jana Zemková

„Zůstal nám kohout. Přežil to na poslední šprušli v kurníku. Zachránili jsme jenom psa. Měli jsme kokršpanělku. Jak nás evakuovali, tak kokršpanělka šla se mnou. Spala se mnou v lůžku v kasárnách,“ vzpomíná paní Vitoslavská.

Protože v Troubkách na místo spadlých domů postavili domy nové, jsou Troubky prakticky jinou vesnicí.

„Můj život se rozdělil na dvě části. Před povodní – po povodni. Je to takový životní mezník,“ uzavírá paní Jaroslava Vitoslavská.

Obyvatelé si na stavbu nových domů museli vypůjčit a závazky mají mnohdy i více než dvacetileté. Většina nových staveb v obci tak není dosud splacena a dluhy tíží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl starosta Troubek Radek Brázda

„Proti tomu roku 1998, kdy asi nějakých 100 – 150 obyvatel se nám různě poodstěhovalo z různých důvodů jen krátkodobě, než postavili nové bydlení, dneska máme prakticky stejný počet obyvatel jako před povodní v roce 1997,“ říká starosta Radek Brázda.

Co se týče protipovodňových opatření, zapracovala obec zejména na informovanosti. Dále postavila čistírnu s protipovodňovými čerpadly. Protipovodňové bariéry jsou sice postavené od roku 2010, ale podle starosty jsou pouze dočasným řešením.

„Na trvalém řešení se stále pracuje a je dobře, že vláda v červnu schválila také koncepční materiál pro celkovou ochranu Pobečví i s nejvýznamnějším bodem ochrany, to znamená suchým poldrem, a s různou mírou ochrany pro jednotlivá sídla, která jsou na Bečvě,“ vysvětluje starosta Radek Brázda a dodává, že v tuto chvíli Troubky na podobnou povodeň připraveny nejsou.

Protipovodňová opatření u Chomoutova by stála stejně jako přesídlení obce

Číst článek

Následky by sice nebyly tak fatální, ale k úplné ochraně by nedošlo. V lidech proto podle něj stále přetrvává strach z hrozícího nebezpečí.

Každý rok se v tento den slouží mše svatá za oběti povodní. Po mši vychází průvod z kostela, u pomníčku obětí povodní zpívá pěvecký sbor a k pomníku položí kytici květů jako vzpomínku.

Jana Zemková, Václava Marešová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme