Ve sněmovně začíná výstava komiksů Ještě jsme ve válce - Příběhy 20. století

Osudy pamětníků, které jste mohli slyšet v podobě rozhlasových dokumentů Příběhy 20. století, se objeví v komiksové verzi. Výstava komiksů, které pojednávají o konfliktu konkrétních lidí s totalitní mocí, začíná v Poslanecké sněmovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kniha Ještě jsme ve válce | Foto: Post Bellum

Vyprávění pamětníků v nich zaznamenali dokumentaristé ze sdružení Post Bellum a výtvarně je zpracovalo třináct nejlepších českých a slovenských komiksových tvůrců.

„Tato výstava obsahuje 24 velkých panelů. Každý panel obsahuje skutečně jen to nejpodstatnější z těch příběhů. Jeden z těch komiksů, příběh generála Tomáše Sedláčka, jsme na výstavě dovyprávěli celý, tedy na deseti panelech,“ řekl Mikuláš Kroupa, jeden z autorů scénáře a člen Post Bellum.

„Máme příběhy z druhé světové války, z doby 50. let i z disentu, a chtěli jsme z nich udělat jakýsi průřez. Takže v knize Ještě jsme ve válce a taktéž i na výstavě, kterou teď otvíráme, lidé najdou příběhy jak válečných veteránů, tak politických vězňů, tak i třeba příběhy agentů státní bezpečnosti,“ uvedl Kroupa v Ranním interview Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mikuláš Kroupa ze sdružení Post Bellum o výstavě komiksů mluvil v Ranním interview Radiožurnálu

Inspiraci k vyprávění osudů lidí v dobách totality prostřednictvím komiksu tvůrci našli ve světě, kde se tato forma hojně používá. Dlouhou tradici má třeba ve Francii a Velké Británii a komiksové zpracování autentických osudů pamětníků ve světě posbíralo i řadu prestižních ocenění.

„Takže my jsme v Post Bellum přemýšleli nad dalšími formami vyprávění našich příběhů ze sbírky Paměť národa a poměrně rychle jsme objevili tento ve světě známý formát,“ poznamenal Mikuláš Kroupa.

Tomáš Medek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme