Tygři by mohli vyhynout do dvanácti let

Před sto lety žilo v Indii 100 tisíc tygrů. Do současnosti se jejich počet smrskl na půldruhého procenta. Podíl na tom, že jich začalo rychle ubývat, měli lidé, kteří měli poblíž jejich revírů své farmy, a také pytláci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tygr

Tygr | Foto: Corel GALLERY

Tygří tělo je zboží, které se dá dobře zpeněžit. Kromě kožešiny jsou atraktivní i další části, vysoce ceněné v tradiční čínské medicíně.

Už čtyři desítky let chrání pruhované šelmy v Indii ‚Projekt tygr‘, o který se těsně po své inauguraci do premiérského úřadu zasadila Indíra Gándhíová. Zajímá se o ně také Světový fond na ochranu přírody.

Jeho ředitel Ravi Sing zdůrazňuje, že tygr potřebuje prostor, kde by ho lidé nerušili:

„Turistika pomáhá ke zviditelnění tygra, aby se lidé začali starat o to, co se s vzácnými šelmami děje, aby chtěli vidět tygra přímo v divočině. Na druhou stranu to přináší problémy. Vstup příliš velkého počtu lidí do chráněných oblastí, do národních parků, má mimořádně negativní vliv na rozmnožování tygrů. V lokalitách, kde se rodí mláďata, o turisty opravdu nestojíme.“

Zatímco v roce 2002 žilo v Indii více než tři a půl tisíce tygrů, v roce 2007 jich napočítali jen 1411. Od té doby jich mírně přibylo. Ochránci, kteří ke sčítání využívají kamery a testy DNA, se při dosud posledním sčítání dobrali čísla 1706.

V zoologických zahradách po světě žije přibližně 1500 tygrů, celosvětová tygří populace ve volné přírodě je přibližně dvojnásobná.

Světový fond na ochranu přírody organizuje kampaň, která by měla vést ke zdvojnásobení počtu volně žijících tygrů. Pokud se něco neudělá, tygři by mohli vyhynout už během dvanácti let.

Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme