Chystáte se do Chorvatska? Nevyjíždějte v sobotu a plánujte dopředu, radí Rakušané

Jako každý rok se davy Čechů vydají i letos v létě k Jadranu. Než se ale dostanou k moři, čekají je opravy na silnicích, kolony před alpskými tunely, a nově i namátkové kontroly na některých hranicích po cestě. Rady, jak si tranzit k moři zpříjemnit, nabízí sami Rakušané.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakousko zpřísnilo kontroly na hranicích s Maďarskem. Na dálnicích se tvoří dlouhé kolony | Zdroj: Reuters

Trik číslo jedna: jak projet Rakouskem bez kolon? Když už o problémech na silnici před vámi slyšíte v rádiu v autě, bývá už většinou pozdě na to, radikálně měnit trasu. V rakouském automotoklubu ÖAMTC proto doporučují plánovat pečlivě odjezd na dovolenou.

„Hlavně nejezdit přes Rakousko směrem na jih v sobotu. Sobotní provoz bývá v Rakousku nejhustší. Zdržíte se na opravovaných úsecích silnic i na hranicích. Nejlepší čas odjezdu na dovolenou je tak čtvrtek, pátek, nebo pak až neděle," říká pro Radiožurnál Heimo Gülcher z ÖAMTC. Už před létem taky dokáže odhadnout, na kterých místech v Rakousku bude možná provoz váznout.

„Začíná to hned za českou hranicí, na silnici B7 u Poysdorfu směrem na Vídeň. Dokončuje se tam dálnice a kolony bývají každý víkend. Ve Vídni se opravuje část průtahu městem, ale tam by to naopak o víkendech nemělo být nijak dramatické. A jinde na dálnicích se při opravách většinou nechávají průjezdné dva pruhy v každém směru, takže pokud se tam nestane nehoda, provoz by měl být plynulý," dodává Gülcher.

Zastávka v Rakousku

Češi ale v létě nejezdí jenom přes Rakousko, ale i přímo do něj, jako do cílové země. Momentálně jsou čeští turisté 7. největší skupinou zahraničních návštěvníků, a počet těch, co do Rakouska jezdí na letní dovolenou do hor, pořád roste.

Rakouská centrála cestovního ruchu by ráda ulovila i některé z těch Čechů, kteří přes Rakousko míří k Jadranu, přiznává šéfka pražské pobočky Franca Kobenterová.

„Vidím šanci hlavně u těch, co se vracejí zpátky od Jadranu. Po 10 dnech u moře, v horku a vyprahlé přírodě má člověk chuť zase na trochu zeleně a chládku. A to všechno je v Rakousku. Řada rakouských regionů taky nabízí letní karty pro ubytované hosty se slevami nebo úplně gratis používáním lanovek, jízdních kol, vstupného do muzeí a podobně," vypočítává.

Novinkou letošní cesty do Chorvatska nejen přes Rakousko jsou taky lépe propojené policejní registry v jednotlivých zemích. Pro řidiče to znamená, že po něm policie může nekompromisně a rychle vymáhat pokutu za přestupek z ciziny.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme