AI kritizuje Česko za přístup k Romům
Mezinárodní organizace Amnesty International znovu kritizuje přístup České republiky k Romům. Kritice už před několika měsíci podrobily naši zemi i komise OSN, které se národnostní problematikou zabývají. Amnesty International konstatuje, že naše vláda zatím nezavedla účinné programy na zlepšení jejich životní úrovně, vzdělávání a zdravotní péče. Zpráva také tvrdí, že špatného zacházení s Romy se dopouštějí i policisté.
Ve své výroční zprávě k dodržování lidských práv ve světě Amnesty International připomíná případ českého Roma Karla Bílého, kterého policisté zbili, pomočili a rasisticky uráželi. Podle mluvčí policejního prezídia Blanky Kosinoví ale selhání několika jednotlivců neznamená vinu celé policie.
"Pokud se prokáže, že policista v daném případě použil fyzické násilí, a je jedno, jestli to je fyzické násilí vůči Romovi či jinému etniku nebo prostě vůči majoritě, tak takový člověk u policie nemá co dělat," tvrdí Kosinová.
Kromě špatného zacházení s romskou menšinou Amnesty International kritizuje Česko také za používání klecí a síťových lůžek v psychiatrických léčebnách. Podle ní to je nejen kruté, nelidské a ponižující, ale dokonce v rozporu s mezinárodním právem.
Psychiatři ale oponují. K použití klecí a síťových lůžek přistupují prý jen v nevyhnutelných případech. Jak Radiožurnálu řekl ředitel léčebny v Bohnicích Zdeněk Bašný, psychiatrie dosud nedokázala najít účinné způsoby léčení některých poruch. Pacienti pak mohou být nebezpeční nejen sobě, ale i svému okolí.
"Jsou to právě pacienti, které se nedaří zklidnit farmakologicky v rámci dlouhodobé léčby, ohrožují své okolí nebo sami sebe, a nedaří se to ovlivnit farmakologicky nebo jinou péčí. To znamená, že jsou to často lidé s kombinovanými defekty, s těžkým mentálním defektem, který s sebou přináší také agresivní projevy."
Od příštího roku nicméně psychiatrické léčebny a ústavy sociální péče nejspíš přestanou klece a síťová lůžka používat. Zakáže jim to chystaná novela zákona o sociálním zabezpečení. ČTK to řekla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Prejdová. Jejich používání bude povoleno pouze v případě ohrožení zdraví či života.