AI kritizuje Česko za přístup k Romům

Mezinárodní organizace Amnesty International znovu kritizuje přístup České republiky k Romům. Kritice už před několika měsíci podrobily naši zemi i komise OSN, které se národnostní problematikou zabývají. Amnesty International konstatuje, že naše vláda zatím nezavedla účinné programy na zlepšení jejich životní úrovně, vzdělávání a zdravotní péče. Zpráva také tvrdí, že špatného zacházení s Romy se dopouštějí i policisté.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romské děti

Romské děti | Foto: Robert Mikoláš

Ve své výroční zprávě k dodržování lidských práv ve světě Amnesty International připomíná případ českého Roma Karla Bílého, kterého policisté zbili, pomočili a rasisticky uráželi. Podle mluvčí policejního prezídia Blanky Kosinoví ale selhání několika jednotlivců neznamená vinu celé policie.

"Pokud se prokáže, že policista v daném případě použil fyzické násilí, a je jedno, jestli to je fyzické násilí vůči Romovi či jinému etniku nebo prostě vůči majoritě, tak takový člověk u policie nemá co dělat," tvrdí Kosinová.

Kromě špatného zacházení s romskou menšinou Amnesty International kritizuje Česko také za používání klecí a síťových lůžek v psychiatrických léčebnách. Podle ní to je nejen kruté, nelidské a ponižující, ale dokonce v rozporu s mezinárodním právem.

Psychiatři ale oponují. K použití klecí a síťových lůžek přistupují prý jen v nevyhnutelných případech. Jak Radiožurnálu řekl ředitel léčebny v Bohnicích Zdeněk Bašný, psychiatrie dosud nedokázala najít účinné způsoby léčení některých poruch. Pacienti pak mohou být nebezpeční nejen sobě, ale i svému okolí.

"Jsou to právě pacienti, které se nedaří zklidnit farmakologicky v rámci dlouhodobé léčby, ohrožují své okolí nebo sami sebe, a nedaří se to ovlivnit farmakologicky nebo jinou péčí. To znamená, že jsou to často lidé s kombinovanými defekty, s těžkým mentálním defektem, který s sebou přináší také agresivní projevy."

Od příštího roku nicméně psychiatrické léčebny a ústavy sociální péče nejspíš přestanou klece a síťová lůžka používat. Zakáže jim to chystaná novela zákona o sociálním zabezpečení. ČTK to řekla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Prejdová. Jejich používání bude povoleno pouze v případě ohrožení zdraví či života.

Marika Táborská, Jan Čamek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme