Komise k auditům týkajících se premiéra Babiše se poprvé sejde 2. července. Povede ji Nytra z ODS

Dočasná senátní komise k vyhodnocení unijních auditů týkajících se premiéra Andreje Babiše (ANO) a vyplácení dotací EU do českého zemědělství se poprvé sejde v úterý 2. července. Její předseda Zdeněk Nytra (ODS) po úvodní schůzce členů komise novinářům řekl, že od ministerstev a zastoupení Evropské komise si vyžádá návrhy auditů. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek novinářům řekl, že v případě pozvání přijde problematiku do Senátu vysvětlit.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:25 13. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Nytra nechtěl předjímat, zda členové komise pozvou na jednání i premiéra, z dosud zveřejněných informací je to podle něj nicméně pravděpodobné.

„Když mě pozvou, samozřejmě, že tam přijdu. Ale znovu opakuji, ty audity nejsou o mně. To je souboj mezi našimi úředníky a Evropskou komisí. Oni musí obhájit tvrzení auditorů, se kterým podle předběžných informací, které mám, zkrátka Česká republika nesouhlasí,“ řekl Babiš.

„Už jsme měli v minulosti takový případ, kdy všichni tvrdili, že se bude něco vracet, a nakonec po roce a půl prověřování Evropská komise uznala, že se nic nemusí vracet, protože pravda byla na naší straně. Já si myslím, že je to i tentokrát,“ dodal. Zopakoval také, že audit nepovažuje za seriózní.

Agrofert reaguje na předběžný audit: Vždy jsme se řídili platnými pravidly, uvedla firma

Číst článek

Návrh na zřízení komise podpořilo 52 z 57 přítomných členů horní komory. Pro byli všichni hlasující zástupci hnutí ANO, naopak pět ze šesti přítomných zástupců vládní ČSSD se hlasování zdrželo; z klubu sociální demokracie byl pro jen Miroslav Antl.

Složení komise pak Senát schválil takřka jednomyslně až na Pavla Štohla (ČSSD), který se hlasování zdržel. V komisi je zastoupeno rovným dílem všech šest senátorských frakcí.

Ministerstvo průmyslu se bude řídit doporučením Evropské komise. „Pokud žádost dostaneme, zeptáme se na Evropské komise a pokud bude její odpověď kladná, tak zprávu poskytneme,“ řekl ředitel komunikace na MPO Jan Piskáček. Ministerstvo zemědělství se bude podle mluvčího Vojtěcha Bílého žádostí zabývat, až ji Senát oficiálně osloví.

Bude fungovat do ledna

Komise má podle předsedy senátorů ODS Miloše Vystrčila působit do konce ledna příštího roku, její mandát ale v případě potřeby může být prodloužen. Jejím cílem bude shromažďovat informace týkající se auditních zpráv Evropské komise.

Dokument týkající se dotací v zemědělství zatím nezískala ani média. Podle Nytry by komise měla dokumenty dostat, protože může pracovat s důvěrnými materiály.

Podle návrhu zprávy, kterou zveřejnila média, je Babiš kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, Babiš má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz Evropské unie. Komise by se mohla zabývat chystaným českým stanoviskem k auditům upozorňujícím na možný střet zájmů premiéra a také ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Má se také pokusit porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme