Obvinění Babiše v kauze Čapí hnízdo platí, stíhání Faltýnka státní zástupce zrušil

Trestní stíhání premiéra v demisi a šéfa ANO Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo bude pokračovat. Státní zástupce Jaroslav Šaroch zamítl jeho stížnost proti obvinění jako nedůvodnou. Uvedla to mluvčí pražských státních zástupců Štěpánka Zenklová. Zároveň potvrdila informaci deníku Právo, že stíhání prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří osob bylo zrušeno.

Praha (Aktualizováno: 18:41 3. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a 1. místopředseda Jaroslav Faltýnek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Ve věci byly jako nedůvodné zamítnuty stížnosti Andreje Babiše a dalších šesti osob a rozhodnutí o zahájení trestního stíhání zůstává v této části v platnosti. Vyhověno bylo stížnostem Jaroslava Faltýnka a tří dalších osob a usnesení o jejich stíhání bylo zrušeno,“ oznámila mluvčí pražských státních zástupců Štěpánka Zenklová.

‚Bude premiérem Faltýnek?‘ Reakce politiků na zastavení stíhání místopředsedy ANO v kauze Čapí hnízdo

Číst článek

Zrušené stíhání se podle Práva a serveru Neovlivní.cz týká také Zdeňka Kubisky a Jana Platila, členů představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo vlastnila, a rovněž Luďka Kalivody, jenž patřil do tehdejšího představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo.

Obviněnými tak mimo jiné zůstávají kromě premiéra v demisi Andreje Babiše také jeho děti z prvního manželství Adriana Bobeková a Andrej Babiš, jeho manželka Monika Babišová a švagr Martin Herodes. 

Státní zástupce Jaroslav Šaroch ve čtvrtek rozhodl o stížnostech všech 11 obviněných proti trestnímu stíhání. Rozhodnutí zastupitelství rozeslalo advokátům obviněných do datových schránek. Těm, co datové schránky nemají, ho poslal běžnou cestou. 

Babiš během dopoledne uvedl, že neví, jak o jeho stížnosti státní zástupce rozhodl. Na dotaz, zda má rozhodnutí k dispozici, odpověděl, že ho zatím nedostal.

Jedna stížnost střídala další


Stížnosti proti zahájení trestního stíhání podalo v kauze Čapí hnízdo loni na podzim všech 11 obviněných. Státní zástupce Jaroslav Šaroch o nich ale nemohl kvůli námitkám ohledně jeho údajné podjatosti rozhodnout.

Středočeští úředníci vybrali právníky. Mají zjistit, kdo by měl vrátit milionovou dotaci na Čapí hnízdo

Číst článek

Námitky podjatosti sice zamítl, proti tomuto rozhodnutí ale část obviněných podala další stížnost. Nakonec ji ale všichni postupně stáhli, a Šaroch tak mohl o stížnostech proti stíhání v kauze Čapí hnízdo rozhodnout.

Kauzu zbrzdily i říjnové sněmovní volby, po kterých Babiš s Faltýnkem opět získali imunitu a policie musela sněmovnu znovu žádat o jejich vydání.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu.

V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Postřeh analytičky Radiožurnálu Jany Klímové

Policie stavěla své obvinění Faltýnka, Kubisky a Platila na tom, že jako členové představenstva společnosti ZZN Pelhřimov rozhodli nejprve o vydání anonymních akcií své dcery ZZN Agro Pelhřimov (budoucí Farmu Čapí hnízdo) a poté o jejich prodeji předem určenému zájemci. Těmi byly Babišovy děti a jeho tehdejší partnerka Monika. Policie konstatovala, že jednali na pokyn majitele Andreje Babiše a že všichni tři v té době věděli, že děti jsou jen formální majitelé. Že ve skutečnosti vše ovládá a řídí Andrej Babiš a svou identitu skrývá proto, aby mohl později požádat o dotaci pro malý podnik.

Pokud státní zástupce jejich stíhání zrušil, pak je zřejmě důvodem nedostatek důkazů. Že trojice mohla vědět o podání žádosti o několik měsíců později a že převod akcií na děti byl jen fiktivní. 

Není ale jasné, co stojí za zrušením stíhání Luďka Kalivody. Ten byl členem představenstva Farmy Čapí hnízdo a dával spolu s Josefem Nenadálem další manažerce, Janě Mayerové, plnou moc k podání žádosti o dotaci. Nenadál a Mayerová – podle dosud neověřených informací deníku Právo - zůstávají obviněni. Polehčující okolností u Kalivody by možná mohlo být to, kdyby nějak prokazatelně nevěděl o angažmá Babiše coby klíčové postavy farmy a tedy i faktického propojení společnosti s Agrofertem. To ale nevypadá příliš reálně. 

Kauza Čapí hnízdo

Česká policie kvůli dotaci původně obvinila 11 lidí. Premiér v demisi Babiš podle kriminalistů skupinu páchající údajný podvod řídil, měl tak spáchat dotační podvod a poškodit finanční zájmy Evropské unie. V případě prokázání viny mu hrozí až deset let za mřížemi.

Evropská komise potvrdila, že Česko kvůli Čapímu hnízdu nepřišlo o žádné dotace

Číst článek

Druhého muže hnutí Jaroslava Faltýnka policie vnímala jako pomocníka, měl se dopustit dotačního podvodu ve formě účastenství. Oba politici jakákoli obvinění odmítali a označili je za politicky vykonstruovaná. 

Deník Právo dříve uvedl, že obviněni budou všichni, které policie zmínila v žádosti o Babišovo a Faltýnkovo vydání. V dokumentech figuruje také Babišova nynější manželka Monika Babišová, Babišovy děti Adriana Bobeková a Andrej Babiš a exministrův švagr Martin Herodes.

Policie zmiňuje i členy představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo vlastnila, Zdeňka Kubisku a Jana Platila, a tehdejší představenstvo společnosti Farma Čapí hnízdo Janu Mayerovou, Josefa Nenadála a Luďka Kalivodu.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme