Další agentura potvrzuje propad obliby Čtyřkoalice

V prognózách voleb je v lednu postavení ODS, ČSSD a Čtyřkoalice vyrovnané. Vyplývá to z výsledků šetření volebních preferencí agentury TNS Factum. Jak ale informuje zpravodajka ČRo 1 - Radiožurnálu Dana Jaklová, "preference Čtyřkoalice u 918 respondentů TNS Factum proti minulému měsíci klesly ze 16,7 % na 15 %. ODS si udržela 14,9 % a ČSSD má 14,6 %".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

preference pol. stran | Foto: Markéta Kaclová

"Stabilní voličskou přízeň potvrdila ODS u odhadu volebních výsledků, které by ji v lednu dovedly k vítězství se 26 %, Sociální demokracie by byla druhým politickým subjektem s 25,5 %. Na třetím místě by skončila Čtyřkoalice s necelými 25 %. KSČM signalizuje u TNS Factum volební výsledek mezi 15 až 16 %", uvádí zpravodajka ČRo 1 - Radiožurnálu Dana Jaklová.

Přehrát

00:00 / 00:00

D.Jaklová o předvolebních preferencích

Propad preferencí Čtyřkoalice podle Stanislava Hampla z TNS Factum mají na svědomí spory jejích členů kolem dluhu ODA. Vzhledem k tomu, že šetření veřejného mínění bylo provedeno ještě před vyhrocením sporu, mohou být současné preference Čtyřkoalice ještě nižší.

Podle šetření TNS Factum považují respondenti za nejpřijatelnějšího kandidáta na funkci prezidenta republiky současného šéfa Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause. Druhý v pořadí by se umístil předseda Senátu Petr Pithart. Výsledky TNS Factum se tak vlivem metodiky i kladených otázek k tomuto tématu liší od pondělních výsledků agentury STEM. Podle ní považují lidé za nejpřijatelnějšího kandidáta senátora Václava Fischera. Ten u TNS Factum skončil jako třetí v pořadí.

Na Pražském hradě by Václava Klause uvítalo 9,6 procenta Čechů, Petra Pitharta osm procent a Václava Fischera 5,4 procenta občanů. 46,5 procenta lidí však neví, kdo by mohl Václava Havla ve funkci prezidenta nahradit.

Milan Kopp, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme