S minulými vládami jsem problém neměl, kyberúřad získal respekt i v zahraničí, říká odvolaný Navrátil

Národní kybernetický úřad před rokem varoval státní správu před technologiemi Huawei a ZTE. Nyní je úřad bez šéfa – vláda odvolala jeho ředitele Dušana Navrátila. Jak se divá na to, že podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemá dost zkušeností a že brzdil úřad v dalším rozvoji? A co podle něj stojí za jeho odvoláním?

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda odvolala z funkce ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušana Navrátila

Navrátil připomíná, že za poslední dva roky se kyberúřadu podařilo získat respekt mezi experty a v zahraničí | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

„Každá vláda má právo odvolat ředitele NÚKIB bez udání důvodu,“ řekl pro Radiožurnál Dušan Navrátil, který ale zároveň dodává, že za člověka hovoří činy – a za poslední dva roky se kyberúřadu podařilo získat respekt i mezi experty v zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvodech mého odvolání nechci spekulovat, říká odvolaný ředitel Národního kybernetického úřadu Dušan Navrátil

Moderátorka Marie Bastlová ale připomněla slova Andreje Babiše, který tvrdil, že Navrátil nemá dostatečné manažerské a komunikační schopnosti. „Nikdy jsem neměl s žádnou vládou problém v komunikaci ani na bezpečnostní radě, ani na vládě, bohužel až s touto vládou jsem tento problém měl,“ řekl.

Odpovědi na otázku, proč si myslí, že byl odvolán, se Navrátil vyhnul. „Já to nevím a ani o tom nechci spekulovat. Znovu opakuji, vláda měla právo mě odvolat,“ uvedl. 

Premiér Andrej Babiš také kritizoval, že úřad nepředložil dostatek důkazů pro varování před technologiemi společností Huawei a ZTE. „Připravili jsme materiál do vlády, který byl utajovaný, v němž jsme popsali zdůvodnění, proč varování vydáváme,“ bránil se Navrátil. 

Dodal také, že při přípravě materiálu nehledali technická zadní vrátka, ale vycházeli z důvěryhodnosti dodavatelů a z politického právní prostředí v Číně. Firma Huawei podle něj není standardní firmou západního střihu, ale je úzce provázaná s čínskou vládou, respektive komunistickou stranu. „Na základě toho jsme udělali varování,“ argumentoval.

Babiš se kvůli Huawei sešel s čínským velvyslancem. ‚Není to názor vlády,‘ řekl podle ambasády k varování

Číst článek

Varování nepřišlo náhle

Upřesnil také, co varování předcházelo. „27. listopadu loňského roku jsme na výbor pro kybernetickou bezpečnost předložili materiál, kde jsme popsali, jakým způsobem budeme postupovat při varování, kdy chceme varovat před Huawei a ZTE. Jednání bylo za přítomnosti služeb, za přítomnosti ministerstva zahraničí, vnitra, obrany a zástupce Úřadu vlády.“

„Posléze tento materiál byl projednáván na Bezpečnostní radě státu 6.12., kde jsme radu seznámili se základní filozofií, varováním a jakým způsobem budeme postupovat. Posléze tedy jsme měli předložit a předložili jsme do vlády 17. prosince už potom konkrétní materiál. A samozřejmě, protože jsme nezávislý úřad, tak než jsem šel na jednání vlády, tak jsem podepsal varování,“ popsal Navrátil jednotlivé kroky. 

Odmítl tvrzení premiéra Babiše, že kyberúřad vydal varování před technologiemi Huawei a ZTE bez předchozího upozornění. Na varování tehdy reagoval také prezident Miloš Zeman, který jeho obsah zpochybnil, stejně jako práci celého úřadu. 

„Já už jsem zvyklý od pana prezidenta na nesouhlasná stanoviska. První takové přišlo, když jsme nevydali prověrku kancléři Mynářovi, takže pro nás to nebylo překvapení,“ uvedl bývalý šéf kyberbezpečnostního úřadu. 

Celý rozhovor Marie Bastlové s odvolaným ředitelem NÚKIB Dušanem Navrátilem si můžete poslechnout v přiloženém audiu. 

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme