„Platbou výkupného podporujeme kriminální činnost a činnost ransomwarových gangů. Neexistuje garance, že úhradou oběť získá data zpět nebo že nebudou zveřejněna,“ říká cyber atašé Berta Jarošová.
Pomoci dostát závazku, který země slíbila Severoatlantické alianci, mají kromě ministerstva obrany pomoct i další resorty a úřady. Ty si jako obranné výdaje započítají skoro devět miliard korun.
„Kyberprostor nerespektuje geografické hranice a zajištění jeho bezpečnosti je o spolupráci,“ připomíná v rozhovoru pro iROZHLAS.cz ředitel kyberúřadu Lukáš Kintr.
Velká část kybernetických útoků cílí na narušení dostupnosti služeb, především na bankovní instituce. Tento způsob také patří k paralelní válce ke konfliktu na Ukrajině.
Mobilní operátoři a provozovatelé sítí nesouhlasí se zákonem, který připravuje NÚKIB. Brání se tomu, aby jim mohl nařídit, jaká firma jim může dodat potřebné části systému.
„Výhoda ruské techniky byla, že nešla hacknout. Nebylo tam totiž nic, co by šlo hacknout. To se s nákupem západní techniky mění. V ní je spousta přístrojů, které spolu komunikují,“ uvedl Haratek.
Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů a tím ho vyřadí z provozu. Tento způsob patří k nejčastěji používaným typům útoků v kybernetické válce.
Finance klientů bank nejsou v ohrožení, jedinou komplikací pro klienty je dočasně nefunkční webový přístup k bankovnictví. Vyplývá to z vyjádření expertů na kyberbezpečnost.
„Útočník napodobuje reálná telefonní čísla NÚKIB a vydává se za zaměstnance úřadu, nebo se vydává za zaměstnance bankovních institucí,“ uvedl úřad ve varování určeném veřejnosti.
„Za mě ukládá data stejně jako jiná sociální síť. Nemyslím si, že je o něco nebezpečnější než třeba Facebook. To bych nemohla mít žádnou síť,“ říká pro iROZHLAS.cz influencerka Anette Rücker.
Falešné weby podvodníci používají v rámci takzvaného smishingu. Rozešlou SMS, že člověk může získat například od ministerstva práce a sociálních věcí příspěvek na bydlení a odkaz na web.
„Obdrželi jsme podněty od více než sta subjektů. Všemi jsme se pečlivě zabývali, řadu z nich jsme také zohlednili,“ řekl serveru iROZHLAS.cz náměstek ředitele NÚKIB Tomáš Krejčí.
„Rozhodli jsme se přijmout opatření spočívající v zamezení využívání aplikace TikTok v informačním systému Sněmovny," uvedl kancléř Sněmovny Martin Plšek.
Po varování Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost začaly státní úřady i soukromé firmy zakazovat zaměstnancům aplikaci TikTok na pracovních zařízeních.
Přesně před třemi lety se Fakultní nemocnice Brno stala terčem kybernetického útoku. Obnova základních systémů trvala zhruba dva měsíce, důsledky útoku trvají dodnes.
„Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v ČR, nám nedává jinou možnost než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ uvedl úřad.
Ministerstvo dopravy uvedlo, že čelilo DDoS útoku, kvůli kterému byl jeho web zhruba na 105 minut nedostupný. Stejnou příčinu uvedlo jako pravděpodobný důvod výpadku svého webu i ministerstvo financí.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost rozeslal prezidentským kandidátům informace, jak se chovat v kyberprostoru. Školení na rozdíl od roku 2017 neproběhne.
Podle Davida Havlíka, který se mapováním on-line vyděračských skupin zabývá, byly ještě ve středu na internetu dostupné tisíce souborů, které hackeři během kyberútoku ústavu ukradli.
Stát chystá zákon, kterým může vyřadit ze soutěže rizikové dodavatele z nedemokratických zemí. Připravovanou legislativu ale kritizují například provozovatelé komunikačních sítí.
Podle mluvčího ústavu Milana Miky zatím není jasné, jaká přesně data unikla. Útok ale podle něj pronikl pouze do systému ekonomického oddělení. Chod zařízení není nijak narušený, ujišťuje.
Česko bude moci prověřovat, jaké firmy si pustí do kritické infrastruktury. Aktuálně chybí způsob, jak vyloučit společnost, která pochází ze státu, jenž provádí proti Česku kyberútoky.
Operátor O2 ve čtvrtek oznámil, že od pondělí 24. října začaly jeho sítě evidovat nezvykle silné a dlouhé DDoS útoky. Směřovaly zejména na vybrané zákazníky v síti O2.