OBRAZEM: Potravinová banka v Praze rozdá jídlo desítkám lidí. Zásoby nově dostává od škol či hotelů

Potravinová banka v Praze má v čase pandemie koronaviru mnohonásobně více jídla než obvykle. Zásoby nově dostává také ze skladů školních jídelen, restaurací a hotelů. Za deset dní vydala desítkám lidí přes 150 tun jídla. Na dvou ze tří výdejních míst byla v minulých dnech fotit reportérka serveru iROZHLAS.cz Michaela Danelová.

Fotočlánek Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potravinová banka, která rozděluje zejména netrvanlivé potraviny, má po Praze trojici výdejních míst. Zatímco Letňany a Malešice patří organizacím, do Zdib si pro jídlo může nyní přijít každý. Za deset dní vydala pražská potravinová banka 156 tun jídla.

„Váhově máme asi třikrát více jídla než normálně. Potravin, které svážíme z řetězců, máme sice mnohem méně, protože oni objednávají méně a lidé navíc více nakupují. Ale mnohonásobně více máme z hotelů, restaurací a škol,“ popisuje pro iROZHLAS.cz ředitelka Potravinové banky v Praze Věra Doušová.

„Dostáváme od nich například mléko, jogurty a další mléčné výrobky jako gervais sýry nebo pomazánková másla. A také tuky, pomeranče nebo jablka,“ vyjmenovává.

Potravinové balíčky

Ve Zdibech, U Továrny 1 je výdejové okénko potravinových balíčků velikosti krabic od banánů. Běžně se lidé musí prokázat příslušným dokladem z úřadu práce nebo sociálního odboru, nyní ale jídlo dostane každý, kdo přijde. Balíček si lidé mohou vyzvednout jednou týdně. Převážně podle Doušové dojíždějí lidé z Prahy.

„V balíčku mají těstoviny, sýry, mléko, vejce, jogurty, gervais, džusy, pomeranče a jablka,“ přibližuje ředitelka. Za normální situace přichází zhruba dvanáct lidí denně, nyní je to šedesát až sto lidí.

Dobrá nálada, rodina, hygiena a skvělé vaření – recepty na dnešní dobu

Číst článek

Lidé by podle Dušové nejvíce chtěli konzervy, ty ale v potravinové bance nenajdou. „Pokud někdo nakoupil konzervy, může je klidně nechat stát a nic se jim nestane, nezkazí se. Proto nám je pochopitelně nenabídne,“ vysvětluje.

Až opatření pominou, pravidla výdeje se vrátí zpět do starých kolejí. Případných problémů, jestli pak vše půjde hladce, se Doušová neobává.

Do Letňan pro potraviny jezdí všechny městské části Prahy, které zásobují své potřebné, farní charity, neziskové organizace, církevní sdružení a spolky. Magistrát denně dopravuje jídlo i bezdomovcům.

Potravinová banka v Praze vznikla v roce 2009, nyní je největší bankou v České republice.

mda, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme