Hasiče v Klopině překvapil krokodýl nilský. Veterináři o něm nevěděli, majiteli hrozí pokuta až 100 tisíc

Při hašení požáru zahradního domku v Klopině na Šumpersku narazili hasiči v pátek ráno na třímetrového krokodýla nilského. Zvíře se volně pohybovalo v přízemí budovy. Museli proto povolat odborníky na odchyt zvířat, kteří krokodýla odchytili a přemístili do garáže. Vedení obce o zvířeti podle místostarosty Miroslava Hýbla nevědělo. A nevěděli o něm ani veterináři, majiteli tak hrozí pokuta až 100 tisíc korun, jak zjistil server iROZHLAS.cz.

Fotogalerie Klopina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v pátek ráno vyjeli k požáru zahradního domku v obci Klopina, která má kolem 620 obyvatel. Nikdo je ale předem nevaroval, že by mohli narazit na třímetrového plaza. Když přijeli na místo, zjistili, že v plamenech je vrchní část domu. Na exotické zvíře narazili ve chvíli, kdy se dostali do objektu. Na krokodýla je souběžně upozornil majitel domu.

Nehoda, nebo pokus o sebevraždu? Mamba z Hlubočep zaměstnala odborníky i policii

Číst článek

Zvíře podle mluvčí hasičů Lucie Balážové nebylo agresivní. „Krokodýl byl krotký, protože tam bylo zakouřené prostředí. Možná byl lehce intoxikovaný kouřem,“ popsala pro server iROZHLAS.cz.

Přesto se hasiči rozhodli přivolat si odborníky na odchyt zvířat. „Vzhledem k tomu, že se nevědělo, jak bude zvíře reagovat, přerušily se hasební práce a objekt se uzavřel. Věc jsme konzultovali s odborníky ze zoologické zahrady, kteří nám doporučili odborníky na odchyt, které jsme přivolali na místo,“ doplnila mluvčí hasičů.

Odborníci krokodýla odchytli za pomoci lan a přemístili ho na bezpečné místo do garáže. „Po jeho odchytu jsme hasební práce dokončili. Příčinou požáru byla nedbalost a předběžná škoda byla odhadnuta na 90 tisíc korun,“ upřesnila mluvčí hasičů.

Setkání hasičů Olomouckého kraje s velkým plazem není úplně obvyklé. „Hasiči byli překvapení. Není to úplně obvyklé. Ale občas se přihodí, že během požárů hasiči narazí na kdejaké zvíře, třeba na exotičtějšího hada,“ komentovala zásah mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Hrozí až stotisícová pokuta

Starostka Jana Vachutková odmítla situaci komentovat. Místostarosta Miroslav Hýbl ale pro iROZHLAS.cz uvedl, že podle něj vedení města o zvířeti nevědělo. „Ráno mě to probudilo, protože bydlím hned naproti. Netušili jsme to, že tam má takovou velkou potvůrku,“ řekl s tím, že o tom budou se starostkou pravděpodobně v pondělí mluvit.

Případem se zabývají také policisté. „Policisté dále objekt střežili, dokud neproběhlo ohledání požářiště. Celý případ nyní dokumentují. Protože v České republice není obvyklé chovat třímetrového krokodýla, podáme podnět na Krajskou veterinární správu pro Olomoucký kraj, aby legálnost tohoto chovu prověřila,“ sdělila policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Krokodýl a podobná zvířata patří podle zákona v Česku mezi ta vyžadující zvláštní péči. Chovatel ho může mít, pouze pokud má povolení od krajské veterinární správy. „Tento chovatel ho choval bez našeho povolení. Nevíme o něm,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Hana Brázdová z Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj.

Pokud by se podezření potvrdilo, bude o možné pokutě rozhodovat obec s rozšířenou působností, která může podle Brázdové udělit sankci ve výši až 100 tisíc korun.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme