Čekají dobrovolníky v nemocnicích povinné odvody? Podle Hamáčka bude zdanění mediků řešit štáb

Nejistotou ohledně daní a odvodů mediků nasazených v nemocnicích kvůli covidu-19 se bude zabývat na nejbližším jednání Ústřední krizový štáb. Na twitteru to napsal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Povinnost zaplatit z odměny za práci daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění podle serveru iDNES.cz vychází z nového výkladu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Jan Hamáček

Zdaněním práce mediků se podle Hamáčka bude zabývat Ústřední krizový štáb. | Zdroj: ministerstvo vnitra

Podle ministerstva financí daň reálně pokryje sleva pro studenty. Situace v krajích je rozdílná, někde za studenty odvody a daň nemocnice samy platí.

„Na nejbližším jednání Ústředního krizového štábu se vrátíme k metodice vyplácení náhrad medikům a dalším, kterým byla nařízena pracovní povinnost a teď jsou v nejistotě ohledně daní a odvodů. Určitě najdeme spravedlivé řešení!“ napsal Hamáček.

Příběhy dobrovolníků během pandemie: Odcházím domů s dobrou náladou a pocitem, že to byl skvěle strávený čas

Číst článek

Doporučený postup ministerstva zdravotnictví, kterým se kraje do prosince řídily, nepovažoval náhradu za výkon pracovní povinnosti za mzdu nebo plat. Studenti tak nemuseli daně ani pojistné odvádět. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová serveru iDNES.cz řekla, že odpuštění odvodů by diskriminovalo ostatní, kteří je platí. Vyjádření ministerstva práce a sociálních věcí ČTK zjišťuje.

Příprava na zkoušky

Rektor Masarykovy univerzity, lékař Martin Bareš, pokládá dodatečné uplatnění odvodů či zdanění mediků s nařízenou pracovní povinností buď za nedorozumění, anebo za nehoráznost. Doufá, že se vše brzy vyjasní. „Bylo by to vrcholně neslušné a v dnešní době kontraproduktivní,“ řekl Bareš. Zděšení jsou podle něj i studenti, plánují se ohradit.

Bareš nesouhlasí ani s plošným nasazováním mediků, kteří by se nyní měli hlavně připravovat na zkoušky. Zároveň ale připomněl, že univerzita se snaží v rámci společenské odpovědnosti pomáhat, kde může. Nyní nabídla pomoc s logistikou očkování, současné plány pokládá Bareš za málo ambiciózní.

Asociace děkanů lékařských fakult tento týden v prohlášení uvedla, že další práce mediků v nemocnicích by měla být dobrovolná, adekvátně finančně ohodnocená a umožňovat studentům řádně pokračovat ve studiu. V současné době jich pracuje asi tisícovka.

Server iDNES.cz v pátek uvedl, že kraje k odvodům přistupují různě. Moravskoslezský odměnu za pracovní povinnost o odvody nesnižuje, protože ji nepovažuje za mzdu, ale za náhradu. V Jihomoravském kraji odvody za studenty zaplatí kraj. Naopak ve Středočeském kraji posuzují výplatu mediků jako příjem ze závislé činnosti. „Tyto příjmy podléhají všem zákonným odvodům,“ cituje server mluvčí hejtmanství Helenu Frintovou s tím, že kraj tedy studentům vyplácí o to sníženou částku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme