Rektor Bareš volá po zrušení pracovní povinnosti pro všechny vysokoškoláky. Teď neplatí jen pro mediky

Rektor Masarykovy univerzity (MU) Martin Bareš požaduje zrušení pracovní povinnosti u všech vysokoškolských studentů. Ve čtvrtek povinnost skočila studentům všeobecného lékařství, pokračuje však pro některé studenty nelékařských oborů, jako jsou laboranti, fyzioterapeuti nebo zdravotní sestry. Koncepčně nelze vyvázat z pracovní povinnosti pouze část studentů, uvedl v tiskové zprávě Bareš

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Bareš, rektor Masarykovy univerzity

Martin Bareš, rektor Masarykovy univerzity | Foto: Ludmila Korešová | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

„Blíží se zkouškové období a vzdělání nesmí jít stranou. Dotčení studenti jsou nyní vystaveni velmi komplikované situaci v souvislosti se svým studiem a plněním studijních povinností,“ míní rektor Masarykovy univerzity.

Na brněnské lékařské fakultě se zrušení pracovní povinnosti u budoucích lékařů týkalo 250 studentů, v dalších nelékařských oborech zůstává kolem 160 studentů stále v pracovní povinnosti. Kvůli nouzovému stavu a pandemii koronaviru musí pracovat také někteří studenti z pedagogické či farmaceutické fakulty.

Vládní opatření zřejmě ovlivní i další semestr. Senát schválil novelu vysokoškolského zákona

Číst článek

Pro studenty je podle Bareše situace dlouhodobě neudržitelná, protože přes den pracují a zároveň se musí připravovat na zkoušky. Rektor už před dvěma týdny poukazoval na fakt, že povinnost studentů nastoupit k práci do zdravotnictví a sociálních služeb musí stát přehodnotit a umožnit jim vzdělávání. Současné rozhodnutí zrušit pracovní povinnost pouze medikům nepovažuje za správné.

Pomoc v zařízeních, která personálně nezvládají krizi vyvolanou nemocí covid-19, by měla být dobrovolným rozhodnutím samotných studentů, míní Bareš. Masarykova univerzita má aplikaci, díky které se dobrovolníci mohou sami hlásit na místa, kde pomoc potřebují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme