Na soudy se budou valit žaloby, hrozí kolaps

Kolaps kvůli hromadným žalobám hrozí podle ministerstva spravedlnosti českým soudům. K těm prý během několika měsíců dorazí žaloby nejrůznějších finančních, splátkových a leasingových společností a také od České televize. Ta chce u soudů bojovat s neplatiči televizních poplatků. Česká justice na takový druh žalob ovšem zatím podle mluvčího resortu spravedlnosti Petra Dimuna není připravena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud v Olomouci

Ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci se soudcovskou unií připravilo řešení tohoto problému. "V praxi by to mělo fungovat tak, že žaloby budou podány písemně, jak zákon stále ukládá, v podatelně soudu. Nicméně paralelně budou podány i elektronicky a následně se data všech účastníků přehrají do soudního softwaru," přiblížil prezident soudcovské unie Jaromír Jirsa.

Žaloby by na jednotlivých soudech mohl také řešit specializovaný senát, který by se nezabýval žádnou jinou agendou. Finanční náklady na zřízení takové instituce se podle Dimuna pohybuje v řádu několika miliónů korun. "Jediné finanční náklady, které jsme měli, byla úprava našeho počítačového systému, který funguje tak, aby všechny soudy byly schopny přijímat žaloby v elektronické podobě. Ministerstvo spravedlnosti zajistilo proškolení obsluhy těchto počítačů tak, aby byly schopny přijímat i elektronické podání," vysvětlil.

Naděžda Hávová, Julie Rákosová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme